Ankara Adet Düzensizliği Tedavisi

İnsan bedeninde, bedenin faaliyetlerini sürdürmesini sağlayan birtakım doğal döngüler vardır. Adet döngüsü de bunlardan biridir. Kadın bedeninde, doğurganlığın mümkün olabilmesi, hormonların dengeli bir şekilde salgılanabilmesi ve daha pek çok sebepten regl kanamaları olarak da bilinen adet kanamaları meydana gelir. Bu kanamalar ergenliğe girilmesi ile başlar ve menopoz olarak bilinen döneme kadar devam ederler. Adet kanamalarının belli bir sıklığı ve düzeni vardır. Eğer bu düzen bozulursa bireyler çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşabilirler.

Adet düzensizliği olarak bilinen durum, adet gören her yaştan kadında görülebilmektedir. Günümüzde adet düzensizliği tedavisi kapsamında gerçekleştirilen uygulamalar yardımı ile çok daha düzenli ve sağlıklı bir adet döngüsüne sahip olmak mümkündür. Yazımızın devamında ‘’Adet düzeni neden bozulur?’’, ‘’Adet düzensizliği kimlerde görülür?’’, ‘’Adet düzensizliği nasıl tedavi edilir?’’ ve ‘’Adet düzensizliğinin zararları nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara adet düzensizliği tedavisi hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Adet Düzensizliği Nedir?

Adet düzensizliği, adet kanamalarının normalden daha geç veya erken başlamasıdır. Normal koşullarda adet kanamaları 21 ila 35 günde bir tekrar etmektedir. Ancak bazı kişilerde, hormonal veya fizyolojik sebeplerden bu kanamalar normalden daha erken veya geç başlayabilir. Adet düzensizliği bireyin gündelik yaşamını olumsuz etkileyebilmekte, hatta kısırlık gibi sorunlara yol açabilmektedir. Bu yüzden adet düzeninin sağlanması ve korunması kadınların sağlığı için çok önemlidir.

Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir?

Adet düzensizliği nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

 • Yumurtalık kistleri.
 • Çikolata kisti, endometriozis hastalığı.
 • Hormon dengesizliği.
 • Rahimde görülen miyomlar veya polipler.
 • Polikistik over sendromu.
 • Hipofiz bezini ilgilendiren hastalıklar.
 • Rahim ağzı kanseri.

Bu gibi rahatsızlıklar adet düzeninde bozulmalara yol açabilmektedir.

Adet Düzensizliği Belirtileri Nelerdir?

Adet düzensizliği, çoğu zaman bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Adet düzensizliği sonucu görülen veya adet düzensizliği ile birlikte görülen yaygın belirtiler şunlardır:

 • Huzursuzluk hissi.
 • Kaygı.
 • Baş dönmesi.
 • Mide bulantısı.
 • Karın ağrısı.

Bu gibi şikâyetler adet düzensizliğine eşlik edebilmektedir.

 Adet Düzensizliği Kimlerde Görülür?

Adet düzensizliği, adet gören her kadında ortaya çıkabilmektedir. Ancak bazı kişiler adet düzensizliği açısından daha fazla risk altında olabilirler. Mesela hormon bozukluğu olan, hormon takviyesi alan, 35 yaşından büyük olan kadınlar adet düzensizliği ile daha sık karşılaşabilmektedir. Aynı şekilde ergenlik döneminin başlarında da adet düzensizliğine sıkça rastlanabilir.

Adet Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Adet kanamaları, normal şartlarda 21 ila 35 günde bir tekrar ederler. Eğer adet kanamaları sürekli olarak bahsi geçen aralıktan daha geç veya erken gerçekleşiyorsa adet düzensizliğinden şüphelenilebilir. Aynı şekilde adet kanamalarının 7 günden fazla sürmesi veya 2 günden daha az sürmesi de adet düzensizliğine işaret ediyor olabilir.

Adet Düzensizliği Zararları Nelerdir?

Adet döngüsü, kadın bedenindeki en önemli döngülerden biridir. Bu döngü yardımı ile rahim, kendisini gebeliğe hazırlar ve gebelik gerçekleşmediğinde yeniden eski haline döner. Eğer bu döngü bozulursa kısırlığa yol açabilen durumlar meydana gelebilmektedir. Aynı şekilde huzursuzluk, kaygı ve depresyon gibi psikolojik sorunlar da adet düzensizliği sonucu ortaya çıkabilir. Ancak asıl tehlike, adet düzensizliğine yol açan rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık tespit edilmeli ve tedavi edilmelidir.

Adet Düzensizliğine Ne İyi Gelir? Bitkisel Çözüm Var Mıdır?

Adet düzensizliği hemen hemen her kadında, belli dönemlerde görülebilen bir rahatsızlıktır. Genelde başka bir kadın hastalığından veya hormon dengesizliğinden kaynaklanmaktadır. Ancak bazı durumlarda aşırı stres, çevresel faktörlerdeki değişimler ve benzer faktörlerden de kaynaklanabilmektedir. Bunların her biri uzman yaklaşımı gerektiren ciddi konulardır, evde yapılan bitkisel tedaviler veya alternatif uygulamalar; adet düzensizliğine yol aça faktörleri ortadan kaldırmada etkisiz kalabilirler. Bu yüzden adet düzensizliği olan bireylere, alanında uzman bir kadın hastalıkları doktoru ile görüşmeleri önerilir. Böylece etkili ve tıbbi bir tedavi gerçekleştirilebilir, şikâyetler ortadan kaldırılabilir. 

Adet Düzensizliği Gebeliğe Engel Mi?

Adet Düzensizliği Olan Kadın Gebe Kalabilir Mi?

Adet düzensizliği veya adet düzensizliğine yol açan bazı rahatsızlıklar, kısırlığa da sebebiyet verebilmektedir. Adet döngüsü, daha önce de bahsettiğimiz gibi doğurganlık için büyük bir önem taşımaktadır. Eğer bu döngüde bir bozulma veya düzensizlik meydana gelirse birey gebe kalmakta güçlük çekebilir.

Adet Düzensizliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Adet düzensizliği tedavisi, büyük oranda hastanın sahip olduğu rahatsızlık çerçevesinde şekillenir. Bu yüzden tedavinin detayları kişiden kişiye değişebilmektedir. Öncelikle doktor, adet düzensizliğinin altında yatan nedeni tespit eder. Teşhis sürecinin ardından ise ilaçlı tedavilere, yaşam tarzı değişikliklerine veya cerrahi uygulamalara başvurulabilir. Hormon içerikli ilaçlar, adet düzensizliği tedavisi sırasında yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Ancak bazı durumlarda cerrahi müdahale de gerekli olabilir.

Ankara Adet Düzensizliği Tedavisi Fiyatları 2023

Ankara adet düzensizliği tedavisi fiyatları, tedavinin hangi yöntemle yapıldığına göre kişiden kişiye değişebilir. Ankara adet düzensizliği tedavisi ücreti hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.