Ankara Yumurtalık Kisti Tedavisi

Dişi üreme sisteminde iki adet yumurtalık yer almaktadır. Kadınların yumurta hücresi rezervleri bu yumurtalıklarda yer alır. Adet döngüsü kapsamında olgunlaşan yumurtalar çatlar ve döllenme gerçekleşene kadar beklerler. Eğer döllenme gerçekleşmezse adet kanaması ile birlikte vücuttan atılırlar. Yumurtalıklarda yer alan yumurta folikülleri, bazı durumlarda gerektiği gibi olgunlaşamaz ve çatlayamaz. Bu sebepten zamanla kistleşebilir ve oldukça rahatsız edici belirtilere sebep olabilirler. Bu kistler basit folikül kistleri olarak bilinir.Yumurtalık kistlerinin sebep olduğu şikâyetler arasında adet düzensizliği, şiddetli adet sancısı, gebe kalmada güçlük ve şiddetli adet kanaması gibi belirtiler yer almaktadır. Bu belirtiler, yumurtalık kisti tedavisi kapsamında yapılan işlemlerle ortadan kaldırılabilirler. Böylece hastalar beden sağlıklarına yeniden kavuşabilir ve sorunsuz bir şekilde gündelik yaşamlarına dönebilirler.

Yazımızın devamında ‘’Yumurtalık kistleri kendi kendine geçer mi?’’, ‘’Yumurtalık kistleri tedavi edilmezse ne olur?’’, ‘’Yumurtalık kistleri kısırlık yapar mı?’’ ve ‘’Yumurtalık kisti tedavisi nasıl olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. Ankara yumurtalık kisti tedavisi hakkında merak ettikleriniz için bize ulaşabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Yumurtalık Kisti Nedir?

Yumurtalık kistleri, yumurtalığın içerisinde veya üzerinde görülebilen kistlerdir. Bu kistler genelde, yumurta foliküllerinin çatlayamaması ve kistleşmesi sonucu meydana gelirler. İçlerinde kıl, deri ve yağ gibi vücut dokuları bulunabilmektedir. Bu kistler dermoid kist olarak bilinir. Endometriozis hastalarında çikolata kistleri olabilir. Yumurtalık kistleri genelde belirti vermeden var olurlar ancak bazı durumlarda normalden daha ağrılı adet kanamalarına, gebe kalmada güçlüğe ve adet düzensizliğine yol açabilirler.

Yumurtalık Kisti Neden Olur?

Yumurtalık kistleri büyük oranda hormon dengesizliği sebebiyle ortaya çıkarla. Yumurtalıklarda yer alan yumurta foliküllerinin gelişimi ve çatlaması hormonların kontrolünde gerçekleşir. Eğer hormon dengesizde bir bozulma veya düzensizlik meydana gelirse foliküller çatlayamaz ve kistleşme görülür. Bahsi geçen durum bazı kadınlarda kalıtsal olarak daha yaygın görülebilmektedir. Bu kistler basit folikül kistleridir. Çoğu takibe alınarak kendi kendine kaybolabilir. Endometriozis hastalarında çikolata kistleri olabilir. İçerisinde kıl, diş gibi dokuların bulunduğu dermoid kistler olabilir. Tüm yumurtalık kistleri ultrasonografi ile ayrıntılı değerlendirilerek kist ayrımı ve kötü huylu kistler için ayrıntılı değerlendirme yapılmalıdır.

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kisti belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Adet düzensizliği.
  • Gebe kalmada zorluk, kısırlık.
  • Mide bulantısı.
  • Karında şişlik.
  • Adet kanamalarının ve adet sancılarının normalden daha şiddetli olması.

Bunlar yumurtalık kisti belirtileri arasında en sık rastlanılanlarıdır. Yumurtalık kisti belirtilerinin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Bu belirtiler, neredeyse tüm kadın hastalıklarında görülebilen belirtilerdir. Yani kişinin kendi başına yumurtalık kistine sahip olduğunu belirlemesi mümkün değildir. Kesin teşhis ancak bir jinekolog tarafından konulabilir.

Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavisi Var Mı?

Yumurtalalık kistinin bitkisel bir tedavisi yoktur. Yumurtalık kistleri daha önce de bahsettiğimiz gibi hormonal dengesizlikler sebebiyle ortaya çıkarlar. Bu hormonların yerini, bitkisel içerikli ilaçlarla doldurmak ne yazık ki mümkün değildir. Mümkün olmadığı gibi bahsi geçen tedaviler çoğu zaman güvenli de değillerdir. Bu yüzden yumurtalık kisti olan kadınlara, bilimsel ve güvenilir bir tedavinin mümkün olabilmesi için; alanında uzman bir kadın hastalıkları doktoruyla görüşmeleri önerilir.

Yumurtalık Kisti Nasıl Geçer?

Yumurtalık kisti ancak uzman bir jinekolog tarafından kişiye hazırlanan tedavi planlaması kapsamında iyileşebilir ve kaybolabilir. Bu tedaviler, yumurtalık kistlerinin sebep olduğu şikâyetlere, kistlerin sayısına ve yapılarına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Basit kistler genellikle kendi kendine kaybolabilir. Ancak çikolata kistleri, dermoid kistler için cerrahi tedavi gerekebilir.

Yumurtalık Kisti Ne Zaman Tehlikeli Olur?

Yumurtalık kistleri, çoğu zaman 3 santimetreden daha büyüklerse ve gebeliğe engel teşkil ediyorlarsa kişinin sağlığı için tehlikeli olurlar. Aynı şekilde hormon salgısı yapan veya kötü huylu yani kanserli olan yumurtalık kistleri de kişinin sağlığı için ciddi tehlikeler oluşturabilmektedir. Bu yüzden hiçbir yumurtalık kisti hafife alınmamalıdır. Bahsi geçen kitleler düzenli doktor kontrolünden geçmeli, gerekiyorsa vakit kaybetmeden tedavi işlemlerine başlanmalıdır. 

Yumurtalık Kisti Patlar Mı? Yumurtalık Kisti Patlarsa Ne Olur?

Yumurtalık kistleri, patladıkları takdirde kanamaya sebep olabilirler. Kanamaya ek olarak yüksek ateş, kusma ve karın ağrısı da gözlemlenebilir. Patlayan yumurtalık kistlerine vakit kaybetmeden müdahale etmek gerekir aksi takdirde tüm vücudu etkileyebilen enfeksiyonlar görülebilir.

Yumurtalık Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yumurtalık kisti tedavisi kapsamında yapılan üç önemli uygulama vardır. Bu uygulamaların başında düzenli doktor takibi gelmektedir. Düzenli doktor takibi sayesinde, kistlerin gelişimi belli aralıklarla kontrol edilebilir ve tehlikeli durumlara erkenden müdahale edilebilir. İkinci seçenek ise ilaç tedavisidir. Medikal tedavi olarak da bilinen bu yöntemde, hormon içerikli ilaçlar, hormon dengesinin yeniden kurulabilmesi için hastaya reçete edilirler. Böylece yumurta folikülleri sağlıklı bir biçimde gelişebilir ve çatlayabilirler. Kist oluşumu önlenmiş olur. Üçüncü ve sonuncu tedavi yaklaşımı ise cerrahi operasyondur. Yumurtalık kisti ameliyatı olarak bilinen işlem sayesinde, yumurtalıklarda yer alan kistlere cerrahi olarak müdahale edilebilir. Bu operasyon hakkında detaylı bilgi almak isteyen bireyler, sitemizde yer alan Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı isimli yazıyı inceleyebilirler.

Ankara Yumurtalık Kisti Tedavisi Fiyatları 2023

Ankara yumurtalık kisti tedavisi fiyatları, tedavinin hangi yöntemle yapıldığına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ankara yumurtalık kisti tedavisi ücreti hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.