Vajinoplasti Ankara

Vajina; bağ doku, kas doku, yağ ve sinir hücrelerinden meydana gelen gelişmiş bir yapıya sahiptir. Bahsettiğimiz dokular, birlikte çalışarak cinsel birliktelikleri ve çeşitli önemli aktiviteleri mümkün kılarlar. Ancak bu dokular, çoklu veya zorlu doğum, ilerleyen yaş ve benzer faktörler sebebiyle zamanla yıpranabilirler. Vajina dokularında meydana gelen yıpranma, vajinanın normalden daha geniş bir yapıya sahip olmasına neden olur. Bu da direkt olarak cinsel ilişkilerden alınan hazzı etkileyebilir. Hem kişinin kendisi hem de partneri, vajina genişlemesi sebebiyle cinsel birleşmelerden daha az haz alabilmektedir. Bu durum vajinal kuruluk gibi ikincil sorunlara da yol açabilmektedir.

Vajinoplasti ismiyle bilinen genital estetik operasyonu, vajinanın daraltılması için yapılan oldukça etkili bir işlemdir. Yazımızın devamında ‘’Vajina daraltma ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Vajina genişlemesi neden olur?’’, ‘’Vajinoplastinin faydaları nelerdir?’’ ve ‘’Vajinoplasti ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara vajinoplasti uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz. 

Vajinoplasti Nedir? 

Vajinoplasti, vajina daraltma ameliyatı olarak da bilinen, oldukça etkili bir genital bölge estetiğidir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti ameliyatı sayesinde vajinanın 5 ila 7 santimetre içine kadar daraltma işlemi uygulanabilmektedir. Bu işlem, bölgedeki sarkan ve fazlalık yapan dokuların alınması ile gerçekleştirilir. Böylece hem bireyin kendisi hem de bireyin partneri, cinsel birlikteliklerden daha fazla haz alabilir. Hissizlik ve vajinal kuruluk gibi problemler ortadan kalkabilir.

Vajinoplasti Neden Yapılır?

Vajinoplasti şu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir:

 • Doğum ve ilerleyen yaş gibi faktörlerden sarkan, genişleyen vajina yapısını onarmak.
 • Vajinanın daha dar bir yapı kazanmasını sağlamak.
 • Vajinana genişlemesi sebebiyle cinsel yaşamda görülen problemleri ortadan kaldırmak.
 • Vajinal dokuların daha genç bir yapı kazanmasını sağlamak.

Vajinoplasti bahsi geçen sebeplerden yapılabilmektedir.

Vajina Neden Genişler?

Vajina genişlemesine yol açan bazı faktörler şunlardır:

 • İlerleyen yaşla birlikte dokulardaki yıpranmanın ve sarkmanın artması.
 • Zorlu doğumlar sebebiyle.
 • Çoğul doğumlar sebebiyle (ikiz, üçüz doğum).
 • Bazı ameliyatlar.
 • Genetik faktörler.

Halk arasındaki yaygın ancak yanlış kanı, vajinanın cinsel ilişkiler sebebiyle genişlemesidir. Vajina cinsel ilişkiler sırasında bir miktar genişler ancak ilişki son bulduktan sonra elastik yapısı sebebiyle eski haline döner. Vajinadaki kalıcı genişlemenin asıl sebebi, bağ ve kas dokularının doğum gibi olaylar sebebiyle zorlanması, hasar görmesidir. İlerleyen yaşla birlikte bu hasarlar birikim gösterir ve vajina genişlemesi daha hissedilir bir hal kazanır.

Vajinoplastinin Faydaları Nelerdir?

Vajinoplastinin cinsel yaşam üzerinde oldukça olumlu etkileri vardır. Vajinoplasti sayesinde, vajinanın iç kısmı büyük oranda daraltılmaktadır. Bu da hem bireyin hem de partnerinin cinsel birleşmelerden daha fazla haz alması manasına gelmektedir. Cinsel birlikteliklerden daha fazla haz alan kadınlar, vajinal kuruluk ve cinsel isteksizlik gibi sorunları daha az deneyimlerler. Böylece çok daha sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olurlar.

Vajinoplasti Kimler İçin Uygundur?

Vajinoplasti 18 yaşını doldurmuş olan kadınlar için uygundur. Vajinal dokulardaki yıpranma ve genişleme, genelde 35’li yaşların sonrasında hissedilir bir hal kazanmaktadır. Ancak bazı kişiler genetik faktörler sebebiyle çok daha erken yaşlarda vajina genişlemesi deneyimleyebilirler. Bu durumda eğer 18 yaşından büyüklerse, hali hazırda hamile değillerse ve yakın zamanda hamile kalma planları yoksa vajinoplasti yaptırabilirler. Gebelik ve doğum sürecinde vajinal dokularda yeniden bir yıpranma gözleneceği için kadınlara, yakın zamanda hamile kalmayı planlıyorlarsa doğumdan sonraki süreçlerde vajinoplasti yaptırmaları önerilir.

Vajinoplasti Ne Kadar Sürer?

Vajinoplasti operasyonu genelde 45 dakika kadar sürmektedir. Ancak bazı durumlarda ameliyatın 1 ila 1.5 saati bulması da mümkündür. Ameliyatın süresi, yapılması planlanan işlemlerin detaylarına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Vajinoplasti Nasıl Yapılır? Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?

Doktorlar, vajinoplasti öncesinde hastalarını birtakım değerlendirmelerden geçirirler. Böylece kişiye özel bir ameliyat planlaması yapabilirler. Ameliyat öncesinde hastalara genel anestezi uygulanır. Yani vajinoplasti sırasında ağrı hissedilmez. Daha sonra ise vajinanın iç kısmında yer alan yıpranmış dokular onarılır. Fazlalık yaptıkları için sarkmaya ve genişliğe sebep olan deri dokuları alınır. Vajinal dokular dikkatle yeniden düzenlenir. Böylece vajinanın toplu, dar ve genç bir yapıya kavuşması sağlanır.

Vajinoplasti Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Hastalar vajinoplasti sonrası bir gece hastanede kalırlar. Ertesi gün ise taburcu edilirler. Taburcu olan hastalar doktor önerisine göre 1 hafta içerisinde gündelik yaşantısına dönebilir. Ancak tam iyileşme 1 ayı bulabilir, tam iyileşme gerçekleşene kadar hastalar bazı konulara dikkat etmelidirler.

Vajinoplasti Sonrası İlişki Ne Zaman Olmalı?

Vajinoplasti sonrası hastalar 1 ay kadar cinsel birliktelikte bulunmamalıdır. Bu öneri vajinal yolla gerçekleşen birliktelikler içindir. Daha sonra ise doktor önerisi ile normal cinsel yaşama dönmek mümkündür. Vajinoplasti sonrası ilişkide ağrı hissedilmesi bir süre normaldir. Tam iyileşme gerçekleştiğinde ağrı hissi kaybolacaktır.

Vajinoplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vajina daraltma sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Olası enfeksiyon riskine karşı bir süre havuz ve deniz gibi mekanlarda yüzülmemelidir.
 • 1 ila 2 gün kadar duş alınmamalı, banyo yapılmamalıdır. Daha sonra doktor önerisi ile ayakta duş alınabilir.
 • Vajinoplasti sonrası rahat kıyafetler tercih edilmelidir.
 • Vajina daraltma ameliyatı sonrası 1 ay kadar cinsel birliktelikte bulunulmamalıdır.
 • Ağır ve yorucu işler yapılmamalıdır.
 • Doktor önerilerine uyulmalıdır.

Doktorunuz, vajinoplasti öncesi sonrası süreçler hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

Ankara Vajinoplasti Fiyatları 2023

Ankara vajinoplasti fiyatları, ameliyatın kapsamına göre kişiden kişiye değişebilmektedir. Ankara vajina daraltma ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.