Ankara Kızlık Zarı Muayenesi

Dişi üreme sistemi organları kadınların hem doğurganlıkları hem de hormon dengeleri için çok önemlidirler. Bu yüzden vajinada, zararlı organizmaların bahsi geçen organlara ulaşmasını engelleyen bazı yapılar vardır. Kızlık zarı veya hymen ismiyle bilinen yapı da bunlardan biridir. Vajinanın hemen girişinde bulunan kızlık zarı, sanılanın aksine biyolojik bir ‘’bekaret’’ göstergesi değildir. Bilinen tek görevi vajinal kanalı ve diğer üreme sistemi organlarını dış tehlikelere karşı belli oranda korumaktır. Bu zarımsı doku, genelde ilk cinsel birleşme sırasında yırtılır. Ancak mastürbasyon sırasında veya kaza ile yırtılması da mümkündür. Bireyin, tek başına kızlık zarının bütünlüğünü kontrol etmesi çok zordur.

Bu yüzden, kızlık zarının bütünlüğünü koruyup korumadığını merak eden bireyler kızlık zarı muayenesine başvurabilirler. Yazımızın devamında ‘’Kızlık zarı muayenesi nerede yapılır?’’, ‘’Kızlık zarı muayenesi Ankara kim tarafından yapılır?’’ ve ‘’Kızlık zarı muayenesi ne kadar sürer?’’ gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz. Ankara kızlık zarı muayenesi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Kızlık Zarı Nedir?

Tıp dilinde hymen olarak bilinen, ince zarımsı doku halk arasında kızlık zarı olarak isimlendirilmektedir. Kızlık zarı vajinanın birkaç santimetre içerisinde yer almaktadır. Üzerinde, adet kanının vücuttan çıkmasına olanak sağlayan delikler ve açıklıklar vardır. Kızlık zarı, genelde ilk cinsel ilişki sırasında yırtılmaktadır. Ancak bazı durumlarda spor yaparken veya bir kaza sırasında da yırtılması mümkündür. Bazı kadınlarda ise cinsel birliktelikten ve hatta doğumdan sonra bile yırtılmayabilir. Bunun sebebi, kızlık zarının yapısının ve esnekliğinin kişiden kişiye büyük oranda değişmesidir.

Kızlık Zarı Muayenesi Nedir?

Kızlık zarı muayenesi Ankara, kızlık zarının bütünlüğünü kontrol etmek için yapılan jinekolojik bir muayenedir. Bu muayene bireyin talebi doğrultusunda gerçekleşmektedir, reşit olan hiçbir bireye zorla kızlık zarı muayenesi yaptırılamaz. Kızlık zarında zedelenme ve yırtılma olduğundan şüphelenen bireyler, bu muayene ile kızlık zarlarının durumunu öğrenebilirler. Daha sonra ise, talep ettikleri durumda kızlık zarı dikimi yaptırabilirler.

Kızlık Zarı Muayenesi Neden Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi, hymenin bütünlüğünü kontrol etmek amacıyla yapılır. Bazı toplumlarda kızlık zarına, biyolojik görevinin dışında anlamlar yüklenebilmektedir. Bu yüzden bazı bireyler, kızlık zarlarının bütünlüğüne çok önem verebilirler. Bahsi geçen muayene uygulaması sayesinde kızlık zarlarının bütünlüğünü kontrol ettirebilir. Dilerlerse kızlık zarı dikimi yaptırabilirler.

Kızlık Zarı Neden Yırtılır? Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır?

Kızlık zarı pek çok sebepten yırtılabilmekte, zarar görebilmektedir, bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Cinsel birleşme.
  • Mastürbasyon sırasında kaza ile.
  • Trafik kazaları, yüksekten düşme.
  • Ağırlık kaldırma.
  • Bazı sportif faaliyetler.
  • Bazı cerrahi operasyonlar.
  • Tampon kullanımı.
  • Menstrüel kap kullanımı.

Bu faktörler kızlık zarının zarar görmesine, zedelenmesine ve yıpranmasına yol açabilirler.

Kızlık Zarı Yırtılması Nasıl Anlaşılır? Kızlık Zarı Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

Kızlık zarı yırtıldığında hafif bir kanamaya ve ağrıya sebep olabilir. Bu kanamanın şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı durumlarda kanama olmaması da gayet normal ve yaygındır. Bu yüzden kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını anlamak kişi için zor olabilmektedir.

Kızlık Zarı Muayenesi Kimler İçin Uygundur?

Kızlık zarı muayenesi 18 yaşını doldurmuş yani reşit olan bireylere, talep ettikleri takdirde yapılabilmektedir. Eğer birey 18 yaşından küçükse kendi talebinin yanı sıra ailesinin veya yasal vasisinin izni de gerekmektedir. Kızlık zarı muayenesinin, diğer tüm tıbbi işlemlerde olduğu gibi kişinin rızası dışında gerçekleştirilmesi suçtur.

Kızlık Zarı Muayenesi Nerede Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi özel kliniklerde, muayenehanelerde ve hastanelerde yapılabilmektedir. Bu işlem ideal koşullar altında, uzman bir kişi tarafından gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde kızlık zarı ve benzer dokular zarar görebilir, enfeksiyon gibi istenmeyen rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Kızlık Zarı Muayenesini Kim Yapar?

Kızlık zarı muayenesi kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılmaktadır. Bu işlemin farklı kişiler tarafından, ideal olmayan koşullarda yapılması kişinin sağlığı ve kızlık zarının bütünlüğü için tehlike oluşturabilir.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Doktor işlem öncesinde hastaya muayenenin detaylarından bahseder ve kişinin rızasını alır. Daha sonra ise hastanın uzanmasını ve bacaklarını ayırmasını ister. Hasta doğru pozisyonu aldıktan sonra doktor, vajinal dudakları aralar ve gerekli gözlemleri yapar. Bu işlem sırasında kızlık zarına dokunulmaz veya vajina içerisinde bir şey sokulmaz. Doktor, muayeneyi tamamladıktan sonra hastasını bilgilendirir. Bu işlem hemen hemen 5 dakika kadar sürmektedir.

Ankara Kızlık Zarı Muayenesi Fiyatları 2023

Ankara kızlık zarı muayenesi fiyatları, işlemin gerçekleştiği sağlık kuruluşuna göre değişiklik gösterebilir. Ankara kızlık zarı muayenesi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.