Ankara Klitoris Estetiği

Vulva, vajinanın dışarıdan görünen kısmına verilen isimdir. Vulvanın üzerinde vajinal dudaklar, klitoris ve klitoral şapka olarak bilinen dokular yer alır. Klitoris, oldukça zengin bir sinir ağına sahiptir. Bu yüzden uyarılmalara karşı son derece hassastır. Klitorisin üzerinde ise klitoral şapka isimli deri dokusu yer alır. Bu deri dokusu klitorisi, dış etmenlere karşı belli oranda korur. Bazı bireylerde klitoral şapka, normalden çok daha büyük ve sarkık bir yapıya sahip olabilmektedir. Klitoral şapkadaki bu sarkma, vajinanın görünümünü ve klitorisin uyarılmasını zorlaştırmaktadır.

Bunlar da beraberinde özgüven problemlerinden vajinal kuruluğa kadar pek çok ikincil soruna yol açabilmektedir. Günümüzde hüdoplasti olarak bilinen uygulama sayesinde klitoral şapkayı küçültmek, bu dokudaki sarkmaları gidermek mümkündür. Yazımızın devamında ‘’Hüdoplasti ne kadar sürer?’’, ‘’Klitoris estetiği nasıl yapılır?’’, ‘’Klitoris estetiğinin faydaları nelerdir?’’ ve ‘’Hüdoplasti öncesi sonrası süreçler nasıldır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara hüdoplasti operasyonu hakkında merak ettikleriniz için bize ulaşabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Klitoris Nedir?

Klitoris, büyük bir kısmı bedenin içerisinde bulunan, kan damarları ve sinir hücreleri bakımından zengin bir oluşumdur. Vulvada yani vajinanın dışarıdan görünen kısmında yer almaktadır. Sahip olduğu sinir ağları sebebiyle rahat bir şekilde uyarılabilir. Uyarıldığında ise cinsel haz oluşmasına, en nihayetinde ise kadınların cinsel doyuma (orgazma) ulaşmalarına sebep olur. Kadınların cinsel yaşamları için oldukça önemli bir yapıdır. Bu önem, özellikle de son 10 ila 20 yıl içerisinde yapılmış olan bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Klitorisin hemen üzerinde klitoral şapka veya klitoral hood olarak bilinen bir deri dokusu vardır. Bu deri dokusu, klitorisi dış tehditlere karşı belli oranda korumaktadır. Ancak sarkık ve uzun yapıda olduğu zaman vulvanın görünümünü olumsuz etkileyebilmektedir. 

Klitoris Nerededir?

Klitoris, vulvada, vajinal dudakların üst birleşim noktasında yer almaktadır. Bezelye tanesi boyutlarında, etrafı klitoral şapka ile çevrili oldukça önemli bir yapıdır. Klitoris, kişinin kendi tarafından veya bir başkası tarafından uyarıldığında cinsel hazzın oluşmasına sebep olmaktadır.

Klitoris Estetiği Nedir?

Hüdoplasti, halk arasında klitoris estetiği ismiyle de bilinen önemli bir genital estetik operasyonudur. Bu operasyon sırasında klitorisin kendisine değil, klitorisi çevreleyen fazla deri dokusuna müdahale edilir. Klitoral şapka olarak bilinen deri dokusundaki sarkmalar ve yıpranmalar giderilir. Böylece vajinanın dış görünümü estetik bir bütünlüğe kavuşturulur.

Hüdoplasti Neden Yapılır?

Hüdoplastinin yapılma amacı, vulva üzerindeki dokuların birbirleriyle uyumlu ve çekici bir görünüme kavuşmasıdır. Klitorisi çevreleyen ve örten klitoral şapka, yalnızca estetik açıdan zayıf bir görüntüye sebep olmaz, aynı zamanda bireyin cinsel olarak uyarılmasını da zorlaştırabilir. Hüdoplasti ameliyatı sayesinde bu dokuyu yeniden düzenlemek ve bahsettiğimiz sorunları ortadan kaldırmak mümkündür. 

Klitoris Estetiği Labioplastiyle Birlikte Yapılabilir?

Klitoris estetiği yaygın olarak labioplastiyle birlikte yapılmaktadır. Her iki operasyon da hemen hemen aynı bölgede gerçekleşmektedir. Bu yüzden kadınlar tek bir operasyonla çekici, estetik bütünlüğe sahip bir vajina görünümü elde edebilirler. Konu hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Labioplasti isimli yazıya göz atabilirsiniz. 

Klitoris Estetiğinin Faydaları Nelerdir?

Klitoris estetiğinin iki önemli avantajı ve faydası bulunmaktadır. Bunlardan ilki, vajinanın dış görünümünün daha çekici bir boyut kazanmasıdır. Klitoris estetiği sayesinde vulvadaki sarkmalar giderilebilir, böylece vajinal dudakların arasından sarkan deri dokuları alınmış olur. Vajina çok daha toplu, genç ve çekici bir görünüm kazanır. Klitoris estetiğinin bir diğer avantajı ise klitorisin çok daha kolay bir şekilde uyarılmasına imkân sağlamasıdır. Bu da kadınların cinsel birlikteliklerde daha kolay haz almasına neden olur.

Hüdoplasti Nasıl Yapılır? Klitoris Estetiği Nasıl Yapılır?

Hüdoplasti ameliyatı genelde lokal anestezi altında yapılmaktadır. Ancak derin uyku olarak da bilinen sedasyon altında da yapılabilir. Her iki durumda da hastalar ağrı hissi duymazlar. Hüdoplasti ameliyatı sırasında doktor, özel cerrahi kesiler yardımıyla vajinal dokuları düzenler. Klitorisi çevreleyen deri dokusundaki sarkmalar giderilir, fazla deri dokuları alınır. Böylece vajinanın, olduğundan daha yaşlı görünmesine sebep olan faktörler ortadan kaldırılır. İşlem sırasında vajinal dudaklara da müdahale edilebilmektedir. Bu durumda labioplasti ve hüdoplasti birlikte yapılmış olur.

Hüdoplasti ameliyatı 30 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. Ameliyata farklı işlemler de eşlik ederse bu süre bir miktar artış gösterebilir.

Hüdoplasti Öncesi Sonrası Süreçler Nasıldır?

Hüdoplasti öncesinde hasta ile doktor önemli bir görüşme yaparlar. Bu görüşme sırasında doktor, hastadan; şikâyetlerini ve taleplerini anlatmasını ister. Daha sonra ise bahsi geçen talepler ve estetik ölçütler doğrultusunda bir ameliyat planı hazırlar.

Hüdoplasti ameliyatı sonrası hastalar birkaç saatlik dinlenmenin ardından taburcu edilirler. Taburcu olan bireyler yaklaşık 1 hafta içerisinde büyük oranda iyileşirler. Tam iyileşme ise 2 ila 4 haftayı bulabilmektedir. Hüdoplasti sonrası iyileşme süreci, belli noktalara dikkat edildiği takdirde çok daha hızlı olacaktır.

Hüdoplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hüdoplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • İki gün boyunca duş alınmamalıdır, daha sonra ise doktor izin verirse ayakta duş alınmalıdır.
  • Hamama veya havuz gibi kamusal alanlara gidilmemelidir. Yüzme aktiviteleri, iyileşme sürecinin başlarında enfeksiyonlara yol açabilmektedir.
  • Ağır ve yorucu faaliyetler yapılmamalıdır.
  • Bir süre cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.
  • Kişisel hijyene özen gösterilmelidir.

Bahsi geçen noktalara dikkat edildiği takdirde klitoris estetiği sonrası iyileşme süreci çok daha verimli ve hızlı olacaktır.

Ankara Klitoris Estetiği Fiyatları 2023

Ankara hüdoplasti fiyatları, hüdoplasti ameliyatının kapsamına göre kişiden kişiye değişebilir. Klitoris estetiği ücreti hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.