Aşılama Tedavisi Ankara

Kısırlık, çiftlerin doğal bir şekilde çocuk sahibi olmalarını engelleyen, görece yaygın bir rahatsızlıktır. 12 ay korunmasız ve düzenli ilişkiye rağmen gebelik gerçekleşmemişse kısırlıktan şüphelenmek mümkündür. Eğer anne adayının yaşı 35’in üstündeyse bahsi geçen süre 6 aya kadar düşebilmektedir. Bu süre zarfında gebeliğin gerçekleşmemiş olması kısırlıktan şüphelenmek için yeterlidir. Kesin teşhisin sağlanması ve tedavi uygulamalarının mümkün olabilmesi için bir kadın doğum uzmanıyla görüşülmelidir. Kısırlık, günümüzde pek çok gelişmiş yöntem ile tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Bu yöntemlerin başında da aşılama tedavisi Ankara olarak bilinen uygulama gelmektedir.

Aşılama tedavisi sayesinde gebeliğin gerçekleşmesini engelleyen, hatalı biyolojik süreçler laboratuvar ortamında taklit edilebilir. Böylece baba adayının kendi spermleri ve anne adayının kendi yumurta hücresi ile doğal bir gebelik meydana gelebilir. Yazımızın devamında ‘’Aşılama tedavisinin avantajları nelerdir?’’, ‘’Aşılama tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Aşılama tedavisinde spermler nasıl alınır?’’ ve ‘’Aşılama tedavisi sonuçları ne zaman belli olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. Ankara aşılama tedavisi hakkında merak ettikleriniz için bize ulaşabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Aşılama Tedavisi Nedir?

Aşılama tedavisi Ankara, kısırlığın tedavisinde kullanılan gelişmiş bir tıbbi uygulamadır. Bu uygulama, babadan alınan sperm hücrelerinin; belli incelemelerden geçtikten sonra anne adayının rahmine enjekte edilmesi ile gerçekleşmektedir. Böylece yumurta hücresi çok daha kolay döllenebilmekte, gebelik meydana gelebilmektedir.

Aşılama Tedavisi Neden Yapılır?

Kısırlık, çoğu zaman gebeliğin gerçekleşmesini sağlayan bazı süreçlerin gerektiği şekilde işleyememesi sonucu meydana gelmektedir. Mesela düşük kaliteli ve anormal yapılı spermler, yumurta hücrelerini döllemek için gerekli yolu katetemezler. Aşılama tedavisinde ise baba adayından alınan menin içerisinden, sperm hücreleri özenle seçilir. Seçilen sağlıklı ve yüksek kaliteli spermler yumurta hücresine oldukça yakın olan bir konuma bırakılırlar. Böylece gebeliğin gerçekleşme ihtimali büyük oranda artar. Aşılama tedavisi de bu amaçla yapılır.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde kısırlık nedenleri şunlardır:

 • Sperm kalitesinin düşük olması.
 • Sperm sayısının düşük olması.
 • Menide hareketli sperm sayısının düşük olması.
 • Menide canlı sperm bulunmaması (azospermi).
 • Testis damarlarında genişleme.
 • Sperm kanallarında tıkanıklık.
 • Sigara ve alkol kullanımı.
 • Madde istismarı ve madde bağımlılığı.
 • Aşırı stres.
 • Hormonal sorunlar.

Bunlar erkeklerde kısırlığa yol açabilen etmenlerdir.

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda kısırlık nedenleri şunlardır:

 • Rahimde miyom veya polip gibi zararlı kitleler bulunması.
 • Yumurtalık kistleri.
 • Polikistik over sendromu.
 • Çikolata kistlerine de yol açan endometriozis hastalığı.
 • Hormon dengesizliği.
 • Yumurta hücrelerinin kalitesinde azalma.
 • Yumurta rezervlerinde azalma, yumurtalık yetmezliği.
 • Sigara ve alkol kullanımı.
 • Aşırı stres.
 • Madde bağımlılığı.

Bunlar kadınlarda kısırlığa yol açabilen başlıca faktörlerdir.

Aşılama Tedavisi Başarı Oranı Nedir?

Aşılama tedavisinin başarı oranı hemen hemen %15 ila %20 arasındadır. Çiftlere, en fazla üç aşılama yaptırmaları önerilmektedir. Gebelik oranı, anne adayının yaşı gibi bazı faktörlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Aşılama Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Aşılama tedavisinin en önemli avantajı hem anne adayı hem de baba adayı için oldukça zahmetsiz bir tedavi olmasıdır. Baba adayı, tedavi boyunca yalnızca sperm verme yükümlülüğüne sahiptir. Aynı şekilde anne adayının da doktorun belirlediği tarihlerde, birkaç defa hastaneye veya kliniğe gelmesi yeterlidir. Bunun yanı sıra aşılama tedavisi tekrarlanabilen bir işlemdir. Yani ilkinde başarısız sonuç alınırsa aşılama tedavisini tekrarlamak mümkündür. 

Aşılama Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

Aşılama tedavisi, adet kanamasının ilk gününden yaklaşık 2 hafta sonra yapılmaktadır. Bu süreçte yumurtalar gereken olgunluğa ulaşmış olurlar. Yani bu zaman aralığı, gebelik için oldukça iyi bir tarihtir.

Aşılama Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Aşılama tedavisi hemen hemen 15 günlük bir takip süreci gerektirir. Tedaviyi takip eden 2 hafta içerisinde de aşılama tedavisinin sonuçlarını öğrenmek mümkün olur. Bahsi geçen 15 günlük süreçte baba adayının bir defa, anne adayının ise aşılama günü de dahil ortalama 3 defa hastaneye gelmesi yeterlidir. 

Aşılama Tedavisi Nerede Yapılır?

Aşılama tedavisi, gerekli ekipmanlara ve ideal koşullara sahip sağlık merkezlerinde, özel hastanelerde ve kliniklerde yapılabilmektedir. Aşılama tedavisinin başarı oranı, büyük oranda tedavinin uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmesine ve uygun koşullar altında yapılmasına bağlıdır.

 Aşılama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşılama tedavisinde anne adayı ile baba adayı farklı süreçlerden geçerler. Baba adayına, sperm vereceği tarihe kadar belli başlı durumları dikkat etmesi, beslenmesine ve uykusuna özen göstermesi önerilir. Aynı şekilde sperm vereceği tarihin 3-4 gün öncesinde cinsel ilişkide bulunmayı veya mastürbasyon yapmayı bırakması tavsiye edilir.

Anne adayına, adetin 2 veya 3. gününden itibaren yumurta hücrelerinin uyarılmasını sağlayan ilaçlar uygulanır. Anne adayı yumurta hücrelerinin olgunlaşıp olgunlaşmadığını gözlemlemek adına, birkaç defa hastaneye davet edilir. Bu süreçte özel ultrason işlemleri ile yumurtalıklar kontrol edilir. Eğer yumurtalıklar istenilen olgunluğa ulaşmışsa yumurta çatlatma iğnesi olarak bilinen işlem uygulanır. Daha sonra ise baba adayından sperm hücreleri alınır. Alınan spermler arasından en kaliteli ve sağlıklı olanları seçilir. Seçilen spermler, özel bir yöntem ile anne adayının rahmine bırakılır. Böylece aşılama tedavisi tamamlanmış olur.

Ankara Aşılama Tedavisi Fiyatları 2023

Ankara aşılama tedavisi fiyatları, tedavinin kapsamına göre kişiden kişiye değişebilir. Aşılama yöntemi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.