Rahim Filmi Ankara

Dişi üreme sisteminde meydana gelen pek çok hastalık vardır. Bu hastalıklar kısırlıktan adet düzensizliğine, şiddetli karın ağrılarından beklenmedik vajinal kanamalara kadar pek çok soruna yol açabilirler. Hatta bazıları, kadınların yaşamını tehdit edebilirler. Bu rahatsızlıkların pek çoğu kişiye özel tedavi uygulamalarıyla kolayca tedavi edilebilmektedir. Ancak tedavilerin başarılı olabilmesi için öncelikle teşhis sürecinin kesin ve isabetli olması gerekmektedir. Kadın hastalıklarını teşhis etmek ve gidişatlarını araştırmak amacıyla kullanılan pek çok tıbbi uygulama vardır. Rahim filmi Ankara veya HSG Ankara isimleriyle bilinen uygulama da bunlardan biridir.

Doktorlar, rahim filmi sayesinde rahimdeki yapısal bozuklukları inceleyebilir; miyom ve polip gibi kitleleri gözlemleyebilirler. Aynı zamanda kısırlığın neden ortaya çıktığını öğrenmek amacıyla incelemeler yürütebilirler. Yazımızın devamında ‘’Rahim filmi ne zaman çekilir?’’, ‘’Rahim filmi ne kadar sürer?’’, ‘’Rahim filmi nasıl çekilir?’’ ve ‘’Rahim filmi sonuçları ne zaman çıkar?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. Ankara rahim filmi (HSG) hakkında merak ettikleriniz için bize ulaşabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz. 

Rahim Filmi Nedir? HSG Nedir?

Rahim filmi, pek çok kadın hastalığının tanılama sürecinde kullanılabilen gelişmiş bir görüntüleme uygulamasıdır. Halk arasında ‘’HSG çektirmek’’ şeklinde de bilinen bu uygulama, rahmin ve fallop tüplerinin detaylı olarak incelenmesine olanak sağlar. Böylece bahsi geçen organlarla alakalı rahatsızlıklar araştırılabilir. Yürütülen incelemeler ve araştırmalar ışığında hastalara, kişiye özel tedaviler planlanabilir.

Rahim Filmi Neden Çekilir? HSG Neden Çekilir?

Rahim filmi, rahim ve fallop tüplerinde bulunan yapısal bozuklukların araştırılması; bu bölgedeki kitlelerin ve oluşumların incelenmesi amacıyla çekilmektedir. Aynı şekilde tekrarlayan düşüklerin sebebini araştırmak ve kısırlığın hangi sebeplerden ortaya çıktığını öğrenmek amacıyla da yapılabilmektedir. Kısaca rahim filmi, diğer pek çok tanılama uygulaması gibi hastayı en uygun ve başarılı şekilde tedavi edebilmek için yapılmaktadır.

Rahim Filmi Nerede Çekilir?

Rahim filmi Ankara, ilaçlı rahim filmi ve ilaçlı HSG isimleriyle bilinen bu uygulama; özel kliniklerde, hastanelerde ve bazı muayenehanelerde çekilebilmektedir.

Rahim Filmi Ne Kadar Sürer?

Rahim filmi çekimi oldukça hızlı bir uygulamadır. Tüm işlemler çoğu zaman 5 ila 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Bu hızlı ve etkili görüntüleme tekniği sayesinde doktorlar; kısırlık nedenlerini araştırabilir, anormal yapıları gözlemleyebilir, hastalıkları teşhis edebilir veya hastalıkların ilerleme durumlarını değerlendirebilirler.

Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

Rahim filmi çekilebilmesi için adet kanamalarının son bulmuş olması gerekmektedir. Genelde rahim filmi, adet kanamaları bittikten 2 ila 3 gün sonra çekilmektedir. Ancak hasta bu 2 ila 3 günlük süre boyunca cinsel ilişkide bulunmamış olmalıdır. Aksi takdirde rahim filmi, olası gebelik ihtimali sebebiyle çekilmez. Bu durumda rahim filminin diğer aya ertelenmesi söz konusu olabilir.

Rahim Filmi Acıtır Mı?

Rahim filmi, uygulama ideal bir şekilde ve uzman biri tarafından gerçekleştirildiğinde oldukça ağrısız bir uygulamadır. Bazı hastalar rahim filmi sırasında adet sancılarını andıran hafif sancılara sahip olabilirler. Bununla birlikte bazı durumlarda ilaçlı rahim filmi öncesi hastalara anestezi uygulanabilmektedir. Böylece hastaların ağrı hissi duyması tamamen engellenmiş olur.

Rahim Filmi Adeti Geciktirir Mi?

Rahim filmi, adet düzenini etkileyen bir uygulama değildir. Yani rahim filmi sonrasında adet kanamaları normalden erken veya geç başlamaz. Ancak rahim filmi sonrası az miktarda, lekelenme tarzı kanamalar gözlenebilir. Bu geçici bir durumdur, adet kanamaları gibi uzun sürmez.

Rahim Filmi Zararlı Mı?

Rahim filmi zararlı veya tehlikeli bir uygulama değildir. Aksine rahim filmi çekilmesine sebep olan rahatsızlıklar ve durumlar; hastanın sağlığı için tehlike oluştururlar. Bu hastalıkların başarılı bir şekilde tedavi edilebilmesinin tek yolu; onları iyi ve detaylı bir şekilde değerlendirebilmektir. Çünkü başarılı bir tedavi ancak başarılı bir tanılama ve teşhis sürecinden sonra uygulanabilmektedir.

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filmi öncesinde doktor, hastasını işlem hakkında detaylı olarak bilgilendirir. Daha sonra ise hastasından özel bir masaya uzanmasını ister. Doktor, hastadan, bacaklarını kendine doğru çekmesini ister. Uygun pozisyon verildiğinde, spekulum isimli aletin yardımı ile vajina duvarları aralanır. Sonrasında ise hedef bölgeler özel bir solüsyon yardımı ile temizlenir. Temizleme işlemi son bulduktan sonra ince bir kateter yardımı ile rahme özel bir sıvı verilir. Hastalar, bu sıvı sebebiyle rahim filmini ‘’ilaçlı rahim filmi’’ olarak isimlendirmektedir ancak bahsi geçen sıvı herhangi bir şekilde ilaç içermez. Yalnızca rahmin daha rahat görüntülenmesini sağlar. Hazırlıklar son bulduktan sonra ise rahim filmi çekilir. Rahim filmi, daha önce de bahsettiğimiz gibi 10 dakikadan kısa süren bir işlemdir. İşlem tamamlandıktan sonra hastaya, vajinasından gelen sıvıları temizlemesi için havlu verilir. Aynı şekilde eve gidene kadar kalması için günlük ped de verilmektedir. 

Ankara Rahim Filmi (HSG) Fiyatları 2023

Ankara rahim filmi fiyatları, uygulamanın yapıldığı yere göre değişiklik gösterebilir. Ankara HSG fiyatları hakkında kapsamlı bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.