Vajinismus Tedavisi Ankara

Hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel birlikteliklerin ideal bir şekilde gerçekleşmesini önleyen bazı rahatsızlıklar görülebilir. Bu rahatsızlıklar genel olarak cinsel işlev bozuklukları olarak bilinirler. Cinsel işlev bozuklukları; cinsel birleşmenin mümkün olmamasına, ağrılı bir şekilde gerçekleşmesine veya normalden çok daha kısa sürmesine yol açabilirler. Vajinismus Ankara, kadınların en çok karşılaştığı cinsel işlev bozukluklarından biridir. Vajinismus olan kadınlar cinsel birlikteliklere karşı aşırı bir korku veya kaygı hissine sahip olabilirler. Cinselliğin başka bir aşamasında sorun yokken, birleşme kısmına geçildiğinde birey; kendisini aşırı derecede kasabilir. Bu da birleşmenin gerçekleşememesine veya oldukça ağrılı bir sürece dönüşmesine yol açabilir. Vajinismus tedavisi Ankara, vajinismusa sebep olan faktörlerin belirlenebilmesi ve rahatsızlığın etkili bir şekilde ortadan kaldırılabilmesi için yapılmaktadır. Böylece hem bireyler hem de genel olarak çiftler, çok daha sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olabilmektedirler.

Yazımızın devamında ‘’Vajinismus nasıl geçer?’’, ‘’Vajinismus egzersizleri nelerdir?’’, ‘’Vajinismus belirtileri nelerdir?’’ ve ‘’Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara vajinismus tedavisi hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Vajinismus Nedir? Vajinismus Ne Demek?

Vajinismus Tedavisi Ankara, kadınlarda sıkça görülen cinsel işlev bozukluklarından biridir. Vajinismus olan kadınlar cinsel birleşmelere karşı aşırı bir korku duyarlar. Bu korku ve tedirginlik sebebiyle kendilerini kasabilir, isteseler dahi cinsel birliktelikte bulunamayabilirler. Vajinismuslu kadınlar, jinekoloji muayeneleri sırasında da zorluk çekebilirler. Vajinismus, günümüzde disiplinler arası tedavi uygulamaları ile ortadan kaldırılabilmektedir.

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus, psikolojik, fizyolojik veya sosyokültürel sebeplerden ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenlere örnek olarak şunlar verilebilir:

 • Cinsellikle ilgili yanlış inanışlara veya bilgilere sahip olmak.
 • Cinsellik açısından kapalı bir ailede yetişmiş olmak.
 • ‘’Bekaretini’’ kaybetmekten korkmak.
 • Partnerle yaşanan birtakım sorunlar.
 • Geçmişte, zorlu veya ağrılı bir jinekolojik muayene geçirmiş olmak.
 • Geçmiş cinsel tecrübeler.
 • Psikolojik travmalar.
 • Kaygı bozuklukları.
 • Bartholin kisti ve pelvik enfeksiyonlar gibi rahatsızlıklar.
 • Vajinal mantarlar.

Bunlar vajinismusa yol açabilen nedenlerden yalnızca bazılarıdır. Vajinismus tedavisi, bu nedenlerin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması ile gerçekleşebilmektedir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

 • Cinsel birleşmenin gerçekleşememesi.
 • Cinsellikten çekinmek, korkmak.
 • Vajinaya yabancı bir cisimin girmesinden korkmak.
 • Cinsel birleşmenin oldukça ağrılı bir şekilde gerçekleşmesi, yanma hissi olması.
 • Kişinin kendisini istemsizce kasması.

Bu gibi belirtiler vajinismus olan kadınlarda gözlemlenebilir.

Vajinismus Kimlerde Görülür?

Vajinismus herkeste görülebilen bir rahatsızlıktır. Daha önce hiç cinsel ilişki yaşamamış kadınlarda görülebildiği gibi, önceden cinsellikle ilgili bir problemi olmayan kadınlarda da sonradan ortaya çıkabilir. Her iki durumda da vajinismus, kişiye özel tedavi uygulamaları ile ortadan kaldırılabilmektedir.

Vajinismus Kendiliğinden Geçer Mi? Vajinismus Nasıl Geçer?

Vajinismus bazı durumlarda kendiliğinden geçebilmektedir. Ancak bu zaman alan bir sürece dönüşebilir. Bazı durumlarda aylar ve hatta yıllar boyunca devam edebilir. Bu da çiftler arasında anlaşmazlıklar yaşanmasına, sorunun daha da büyümesine ve hatta boşanmalar gerçekleşmesine sebep olabilir. Bu yüzden pek çok kadın, sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olabilmek, ilişki dinamiklerini düzeltebilmek ve çocuk sahibi olabilmek için vajinismus tedavisine başvurmaktadır.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vajinismus tedavisi, birbirleri ile koordineli bir biçimde yürütülen psikolojik telkinlerle, fiziksel egzersizlerle ve çeşitli medikal uygulamalarla birlikte yapılmaktadır. Çünkü çoğu zaman vajinismus tek bir sebepten ortaya çıkmaz. Vajinismus nedenleri arasında bazı hastalıklar, yanlış inanışlar ve psikolojik rahatsızlıklar bulunabilir. Bunlar tıbbın çeşitli alanlarından yararlanarak ortadan kaldırılırlar.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus tedavisi, hastanın ve partnerinin dinlenmesi, sorunların dile getirilmesi ile başlar. Bu süreçte hastanın şikâyetleri dinlenir. Tedavi uygulamasının tüm aşamaları, çiftle veya yalnızca hasta ile birlikte gerçekleştirilebilir. Doktor, hastasını dinledikten sonra çeşitli bilgilendirmelerde bulunur. Herhangi bir fiziksel rahatsızlığa karşı testlere ve görüntüleme uygulamalarına başvurulur. Böylece olası rahatsızlıklar tespit edilebilir. Cinsellikle ilgili yanlış ve hatalı bilgiler düzeltilir. Bu bilgilendirme işlemi partnere de yapılabilir. Bazı egzersizler ve telkinler ile bireyin cinsellikle ilgili ön yargıları kırılır. Tüm bu uygulamalar tamamen kişinin şikâyetlerine ve taleplerine göre özel olarak gerçekleşir.

Ankara Vajinismus Tedavisi Fiyatları 2023

Ankara vajinismus tedavisi fiyatları, tedavinin kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ankara vajinismus tedavisi ücreti 2023 hakkında kapsamlı bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.