Kürtaj Ankara

Gebelik hem anne adayı hem de baba adayı için oldukça zorlu bir süreçtir. Bu yüzden uzmanlar, çiftlere veya bireylere; gebelik kararı almadan önce detaylı planlamalar yapmalarını önerirler. Ancak her gebelik planlı veya beklenen bir şekilde gerçekleşmez. Bazı durumlarda bireyler veya çiftler, planlanmayan bir gebelik süreciyle karşı karşıya kalabilirler. Bazense planlar dahilinde gerçekleşen gebelik, anne adayının sağlığı için risk oluşturabilir. Her iki durumda da kürtaj Ankara olarak bilinen tıbbi işleme başvurmak mümkündür. Yazımızın devamında ‘’Kürtaj yasal mı?’’, ‘’Kürtaj nasıl yapılır?’’, ‘’Vakumlu kürtaj nedir?’’ ve ‘’Kürtaj Ankara sonrası iyileşme süreci nasıldır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara kürtaj fiyatları 2023 hakkında merak ettikleriniz için bize ulaşabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj Ankara, çeşitli tıbbi işlemler yardımı ile gebeliğin sonlandırılmasıdır. Kürtaj, temelde iki farklı amaç doğrultusunda yapılır. Biri talep dahilinde, isteğe bağlı yapılan kürtajdır. İsteğe bağlı olan kürtajlar, gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabilmektedir. Diğer ise herhangi bir sağlık sorunu sebebiyle gerekli olan kürtajlardır. Bu durumda tıbbi otoritelerin kararı ile 10.haftadan daha geç gebelikler de sonlandırılabilir. Bazı durumlarda, düşük yapmış olan kadınların rahimlerini temizlemek, doku parçalarından arındırmak amacıyla da kürtaj yapılabilmektedir.

Kürtaj Neden Yapılır?

Kürtaj nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

  • İstenmeyen veya planlanmamış gebelikleri sonlandırmak.
  • Anne adayının sağlığı için risk oluşturan gebelikleri sonlandırmak.
  • Fetüste ciddi bir rahatsızlık varsa.
  • Düşük yapılmış ancak rahimde gebeliğe dair doku parçaları kalmışsa (revizyon kürtajı).
  • Bazı rahatsızlıkları teşhis etmek için rahim içerisinden doku almak amacıyla (probe kürtajı)

Bu gibi amaçlar doğrultusunda kürtaj işlemine başvurulabilir.

İsteğe Bağlı Kürtaj Yasal Mı?

İsteğe bağlı kürtaj ülkemizde gebeliğin 10. haftasına kadar yasaldır. Bu işlem her ne kadar yasal da olsa devlet hastanelerinin çoğu, işlemi yapmak istememekte veya çok geç tarihlere randevu vermektedir. Bu yüzden pek çok kadın özel kliniklerde ve özel hastanelerde kürtaj yaptırmaktadır. İsteğe bağlı kürtaj, eğer birey evli ise bireyin eşinden de izin alınarak yapılmaktadır. Bu yasal bir zorunluluktur.

Kürtaj Ankara İçin Yaş Sınırı Nedir?

18 yaşını doldurmuş olan, yani reşit olan bireyler talep dahilinde kürtaj yaptırabilirler. Eğer evlilerse yasal olarak eşlerinden rıza alınmalıdır. Evli değillerse kendi istekleri ile kürtaj yaptırabilirler. 18 yaşından küçük olan bireyler evli de olsalar, ailelerinin veya yasal vasilerinin izni ile kürtaj yaptırabilirler. 15 yaşından küçük olan bireylere ise ailelerinin izni olsa dahi yasal mercilere haber verilmeden kürtaj yapılmaz.

Kürtaj Ne Zamana Kadar Yapılabilir?

İsteğe bağlı kürtajlar gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabilmektedir. Gebeliğin daha geç olan safhalarında isteğe bağlı kürtaj yaptırmak mümkün değildir. Ancak bireyin sağlığı ile ilgili bir durum varsa 10. haftadan daha büyük gebelikler de sonlandırılabilmektedir.

Ankara Kürtaj Kimler İçin Uygundur?

Kürtaj, daha önce de bahsetmiş olduğumuz yasal sınırlandırmalara uyulduğu takdirde talep eden neredeyse herkes için uygundur. Hastalar, kürtaj öncesinde, işleme uygunlukları açısından detaylı muayenelerden geçerler. Böylece işleme engel olabilecek olası problemler belirlenmiş olur.

Kürtaj Tehlikeli Mi?

Kürtaj çoğu zaman tehlikeli bir işlem değildir. Eğer kürtajın gerçekleştiği ortam ideal koşullara sahipse ve kürtajı gerçekleştiren kişi alanında uzmansa kürtaj tehlikeli bir uygulama değildir.

Kürtaj Riskli Mi? Kürtaj Riskleri Nelerdir?

Her tıbbi uygulama gibi kürtajın da bazı riskleri vardır. Kürtaj riskleri çoğu zaman uygulamanın gerçekleştiği ortamın ideal olmamasından veya kürtaj yapan kişinin gerekli yeterliliklere sahip olmamasından meydana gelir. Bu yüzden kesinlikle ‘’merdiven altı kürtaj’’ olarak tabir edilen uygulamalardan uzak durulmalıdır. İşlemi gerçekleştiren kişinin bir kadın doğum uzmanı olduğu teyit edilmelidir. Aksi takdirde üreme sistemi organlarına zarar gelebilir, kanama ve ikincil enfeksiyonlar gözlenebilir.

Kürtaj Kayıtlara Geçer Mi?

Kürtaj, devlet tarafından belirlenen yönetmelikler sebebiyle her tıbbi işlem gibi kayıt altına alınır. Ancak bu kayıtlar hastanın birinci dereceden yakınları ile dahi paylaşılmaz. Eğer hasta izin vermemişse hastanın tıbbi dokümanlarına ulaşmak, kürtaj yaptırdığını öğrenmek mümkün değildir.

Kürtaj Yapıldığı Anlaşılır Mı?

Kürtaj yapıldıktan sonra bireyin kanında, hala gebelik sırasında görülen bazı hormonlar gözlenebilir. Bu hormonlar hemen hemen 1 ay içerisinde tamamen ortadan kaybolurlar. Eğer bu süre öncesinde bir kan testi yapılırsa bireyin önceden gebe olduğu anlaşılabilir. Ancak daha sonra yapılan uygulamalarla veya testlerle bireyin gebe kaldığını, kürtaj yaptırdığını tespit etmek mümkün değildir.

Kürtaj Ankara Ne Kadar Sürer?

Kürtaj işlemi, uygulamanın hangi yöntemle yapıldığına göre 10 dakika ila 30 dakika arasında son bulabilmektedir. Kürtaj işleminin ardından hastalar, 1 saat kadar dinlenir daha sonra ise taburcu edilirler.

Kürtaj Ankara Nasıl Yapılır? Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj işlemleri genelde üç farklı yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemlerden ilki klasik kürtajdır. Klasik kürtajda, anestezi altında olan bireyin rahmi, özel bir aparat yardımı ile dikkatle kazınır. Böylece gebelik son bulur. Diğer yöntem ise vakumlu kürtaj olarak bilinen modern bir yaklaşımdır. Bu işlem sırasında özel bir vakum cihazı kullanılır. Vakumlu kürtaj da lokal veya genel anestezi ile birlikte yapılabilmektedir. Anestezi işleminin ardından, fiziksel kazıma olmadan gebelik sonlandırılır. Bunların haricinde tercih edilen bir diğer yaygın yöntem ise ilaçlı kürtaj işlemidir. İlaçla kürtaj, ‘’ilaçla bebek düşürme’’ veya benzer isimlerle de bilinen bu işlem medikal bir uygulamadır. Cerrahi işlemlere başvurulmaz, gebelik özel bir enjeksiyon yardımı ile sonlandırılır.

Ankara Kürtaj Fiyatları 2023

Ankara kürtaj fiyatları, kürtaj işleminin hangi yöntemle yapıldığına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ankara kürtaj ücreti 2023 hakkındaki sorularınız için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.