Ankara Kızlık Zarı Dikimi

Vajinanın birkaç santimetre içerisinde, tıp dilinde hymen, halk arasında ise kızlık zarı Ankara olarak bilinen bir doku bulunur. Bu dokunun tek ve belki de en önemli görevinin, vajinanın geri kalanını zararlı mikroorganizmalardan korumak olduğu düşünülmektedir. Ancak bazı toplumlarda bu zarımsı dokuya farklı kültürel anlamlar yüklenebilmektedir. Kızlık zarı, cinsel birliktelik, mastürbasyon, kazalar ve sportif faaliyetler sırasında yırtılabilen bir dokudur. Kızlık zarının bütünlüğünü merak eden bireyler, kızlık zarı muayenesi Ankara olarak bilinen işlem sayesinde kızlık zarlarının yırtılıp yırtılmadığını öğrenebilirler. Eğer bir yırtılma söz konusu ise kızlık zarı dikimi Ankara işlemi ile, kızlık zarlarını geçici veya kalıcı biçimde diktirebilirler.

Yazımızın devamında ‘’Kızlık zarı dikimi nerede yapılır?’’, ‘’Kızlık zarı dikimi anlaşılır mı?’’ ve ‘’Kızlık zarı dikimi ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. Ankara kızlık zarı dikimi hakkındaki sorularınız için bize ulaşabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı, vajinan girişinden 1 ila 2 santimetre içeride yer alan ince, zarımsı bir dokudur. Tıp dilinde hymen olarak isimlendirilen bu doku, her kadında farklı şekillerde bulunabilmektedir. Genelde üzerinde, adet kanının dışarı çıkmasına olanak sağlayan açıklıklar yer almaktadır. Kızlık zarının ilk cinsel birleşme sırasında yırtılması beklenir. Ancak bazı durumlarda kazalar, mastürbasyon ve spor aktiviteleri sırasında da yırtılabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kızlık zarı dikimi Ankara, vajina girişinde yer alan hymen dokusunun geçici veya kalıcı olarak dikilmesidir. Ağrısız olarak gerçekleştirilen bu uygulama sayesinde herhangi bir sebepten yırtılan kızlık zarını onarmak mümkündür.

Kızlık Zarı Yırtılması Nedenleri?

Kızlık zarı yırtılması nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

 • Cinsel birliktelik.
 • Mastürbasyon sırasında vajina içerisine cisim veya parmak sokulması.
 • Fiziksel travma.
 • Ağırlık kaldırma ve bazı spor aktiviteleri.

Bu gibi nedenler kızlık zarının yırtılmasına veya delinmesine sebep olabilmektedir.

Kızlık Zarı Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

Kızlık zarı yırtılmasının en bilindik belirtileri hafif bir kanama ve ağrıdır. Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Eğer cinsel birliktelik öncesinde yeterince cinsel uyarılma gerçekleşmişse kanamanın veya ağrının şiddeti azalabilir. Hatta bazı kişilerde hiç kanama veya ağrı gözlemlenmeyebilir. Kızlık zarı yırtılması belirtileri, büyük oranda kızlık zarının yapısı ile ilgilidir.

Kızlık Zarı Dikimi Nerede Yapılır?

Kızlık zarı dikimi kliniklerde, özel hastanelerde ve muayenehanelerde yapılabilmektedir. Kızlık zarı dikimi ideal koşullar altında ve alanında uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde uygulama başarılı olmayabilir, birey uygulama sebebiyle enfeksiyon kapabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır Mı?

Tıp eğitimi almamış birinin kızlık zarı dikimini anlaması mümkün değildir. Kalıcı kızlık zarı dikiminde, işlemden bir süre sonra dikişler kaybolur. Bu da kızlık zarı dikiminin anlaşılmasını daha da zorlaştırır.

Kızlık Zarı Dikimi Kayıtlara Geçer Mi?

Yalnızca kızlık zarı dikimi değil tüm tıbbi uygulamalar, devlet tarafından belirlenen yönergeler dahilinde kayıt altına alınırlar. Ancak bu kayıtlar hastanın kendisi hariç kimseyle paylaşılmaz. Hastanın birinci dereceden yakınları dahi, hastanın izni olmadan bu kayıtlara ulaşamazlar.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Kanama Olur Mu?

Kızlık zarı dikimi sonrasında kızlık zarı yeniden bütünlük kazanır. Yani kızlık zarı dikimi sonrası gerçekleşen ilk cinsel birliktelikte yeniden kanama olur. Bu hem kalıcı kızlık zarı dikimi hem de geçici kızlık zarı dikimi için geçerlidir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Ne Zaman Yapılmalı?

Geçici kızlık zarı dikimi, gerçekleşecek olan cinsel birliktelikten en geç 1 hafta öncesinde yapılmalıdır. Çünkü geçici kızlık zarı dikiminde kullanılan dikişler bir süre sonra erirler ve kızlık zarının bütünlüğü yeniden bozulur. Bu yüzden geçici kızlık zarı dikiminin, planlanan cinsel birliktelikten 3 ila 4 gün öncesinde yaptırılması önerilir. Kalıcı kızlık zarı dikimi içinse böyle bir süre sınırlandırması yoktur.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Geçici ve kalıcı kızlık zarı dikimleri hemen hemen aynı şekilde gerçekleşirler. Lokal anestezi gibi işlemler sayesinde kızlık zarı dikimi sırasında hastalar ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar. Kalıcı kızlık zarı dikiminde, ‘’Flep’’ adı verilen özel bir dikiş tekniği kulanılır. Bu teknik sayesinde kızlık zarı kalıcı olarak onarılır. Geçici kızlık zarı dikiminde ise farklı bir dikiş tekniği kullanılmaktadır. Bu işlemle yapılan dikişler bir süre sonra erimektedir. Bu yüzden geçici kızlık zarı dikimi yaptıracak olan bireylere, işlemin zamanlamasını iyi planlamaları önerilir. Geçici kızlık zarı dikimi hemen hemen 10 dakikada son bulmaktadır. Kalıcı kızlık zarı dikimi ise 30 dakika ila 40 dakika kadar sürebilmektedir. Hastalar işlemin ardından, kısa bir dinlenme süreci sonrasında taburcu edilirler.

 Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kızlık zarı dikimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Bir süre kuvvetli bir şekilde öksürmemeye veya hapşırmamaya dikkat edilmelidir.
 • Genital bölgenin temizliğine dikkat edilmelidir ve genital bölge kuru tutulmalıdır.
 • Bir süre ağırlık kaldırılmamalıdır.
 • Yorucu işlerden bir süre uzak kalınmalıdır.
 • Kızlık zarı dikimi sonrası bir süre günlük hijyenik pedler kullanılabilir.
 • Eğer kontrol muayenesi gerekiyorsa bu muayeneler aksatılmamalıdır.
 • Doktor önerilerine uyulmalıdır.

Doktorunuz, kızlık zarı dikimi sonrası iyileşme süreci hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunacaktır.

Ankara Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2023

Ankara kızlık zarı dikimi fiyatları, işlemin hangi yöntemle yapıldığına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ankara kızlık zarı dikimi ücreti 2023 hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.