Ankara Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi

Vajina, kadın bedenindeki en karmaşık ve gelişmiş organlardan biridir. Dışarıdan görünen kısmı vulva olarak isimlendirilir. Vajina, kendi içerisinde bir düzene ve dengeye sahiptir. Bu dengenin korunabilmesi ve çeşitli enfeksiyonların önlenebilmesi için bazı sıvılar salgılar. Bunlar vajinal akıntılardır. Vajinal akıntılar, normal şartlarda kokusuz ve şeffaf bir yapıdadırlar. Adet döngüsünün belli bir bölümünde daha da koyulaşabilir, adet kanamalarından sonra bir süre ise hafif kahverengi bir renge sahip olabilirler. Ancak vajinal akıntılar her zaman bu şekilde sağlıklı değillerdir.

Vajina ve çevresinde meydana gelen enfeksiyonlar, akıntıların renginde, kokusunda ve yapısında bozulmalara yol açabilirler. Bu da rahatsızlık hissi ile birlikte yoğun bir kaşıntı hissine de sebep olabilir. Yazımızın devamında ‘’Vajinal akıntı neden olur?’’, ‘’Vajinal kaşıntı neden olur?’’, ‘’Sağlıklı olmayan vajinal akıntılar nasıl anlaşılır?’’ ve ‘’Vajinal kaşıntı tedavisi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Vajinal Akıntı Nedir?

Vajinal akıntı, normal şartlarda vajinanın iç dengelerini korumak için salgılanan önemli ve doğal bir sıvıdır. Ancak mantarlar, bakteriler veya virüslerin sebep olduğu enfeksiyonlar vajinal akıntının doğal yapısını kaybetmesine yol açabilirler. Normalde kokusuz ve şeffaf bir yapıya sahip olan vajinal akıntı; bahsi geçen enfeksiyonlar sebebiyle sarı ve yeşil tonlarında bir renge, balık kokusunu andıran bir kokuya sahip olabilir. Beraberinde vajina ve çevresinde kaşıntı gibi rahatsızlık verici belirtiler gözlenebilir.

Vajinal Akıntı Neden Olur?

Vajinal akıntılar, kadın vücudunun doğal bir savunma ve muhafaza yöntemidir. Adet döngüsünün belli dönemlerinde, farklı yoğunluklarda ve farklı renklerde vajinal akıntılar görülebilir. Ancak vajinal enfeksiyonlar sırasında bu akıntılar rahatsız edici bir kokuya ve normalden farklı bir renge sahip olabilirler.

Sağlıklı Vajinal Akıntı Nasıl Olmalı?

Vajinal akıntı, normal koşullarda şeffaf yapılı ve kokusuzdur. Adet kanamalarının ardından, belli oranda kahverengi bir akıntı da görülebilmektedir. Ancak vajinal enfeksiyonlar sırasında vajinal akıntının yapısı değişebilmektedir. Şeffaf yapısı yeşil ve sarı tonlarında bir renk alırken, bozulmuş balık kokusunu andıran bir kokuya sahip olabilmektedir. Bu durumda bir enfeksiyondan şüphelenmek mümkündür. Ancak kesin teşhisin sağlanması ve rahatsızlığın giderilebilmesi için bir kadın doğum uzmanı ile görüşmek elzemdir. 

Vajinal Kaşıntı Nedir?

Vajinal kaşıntı, vajina çevresinde ve genelde vulvada görülen kaşıntılara verilen isimdir. Bu durum genelde normal olmayan vajinal akıntılarla birlikte görülmektedir. Vajinal kaşıntı, bireyin gündelik yaşamını olumsuz etkileyebilir, rahatsızlık hissine sebep olabilir. Vajinal kaşıntıya sebebiyet veren faktör ortadan kaldırıldığında kaşıntı da geçer.

Vajina Çevresi Neden Kaşınır?

Vajina çevresi pek çok farklı sebepten kaşınabilmektedir. Bu sebeplerin başında alerjik reaksiyonlar ve enfeksiyon hastalıkları gelmektedir. Vajina içerisinde enfeksiyona yol açan patojenler (enfeksiyon yapıcı mikroorganizmalar), vajinal akıntıların ve vajina faunasının doğal yapısını bozarlar. Bu da bölgede kaşıntı hissine yol açabilir. Aynı şekilde alerjik reaksiyonlara sebebiyet veren bakım ürünleri de vajinal kaşıntılara yol açabilmektedir.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Belirtileri Nelerdir?

Vajinal akıntı belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Normalde kokusuz olan akıntının, balık kokusunu andıran rahatsız edici bir kokuya sahip olması.
  • Normalde şeffaf olan akıntının sarı ve yeşil tonlarında bir renk kazanması. Bazı durumlarda akıntının rengi gri tonlarında da olabilmektedir.
  • Vajinal bölgede devamlılık gösteren kaşıntı hissi.
  • Vulva ve çevresinde kızarıklık.

Bu gibi belirtiler, genelde vajinal enfeksiyonlar sırasında, değişen vajinal akıntı ile birlikte gözlemlenirler.

 Vajinal Kaşıntı Nasıl Geçer? Vajinal Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Vajinada ve çevresinde hissedilen kaşıntı, kaşıntıya yol açan faktörlerin ortadan kaldırılması ile sonlanır. Eğer birey, yakın zamanda yeni bir kozmetik ürün (sabun, jel…) kullanmaya başlamışsa bu ürün kaşıntıya yol açıyor olabilir. Kaşıntının sonlanması için bahsi geçen ürün daha fazla kullanılmamalıdır. Bununla birlikte vajinal kaşıntı, çoğu zaman enfeksiyonlar sebebiyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlarla aktif bir şekilde mücadele edilebilmesi için tıbbi tedavi şarttır.

 Vajinal Kaşıntı ve Akıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinal kaşıntı ve akıntı tedavisi, bahsi geçen şikâyetlerin hangi sebepten ortaya çıktığını belirlemekle başlar. Bu süreçte çeşitli testler gerçekleştirilebilir. Eğer bir enfeksiyon söz konusu ise doktor, enfeksiyona yol açan patojenin türünü belirler. Patojenin türüne göre antibiyotik ve antifungal ilaçlar reçete edilebilir. Eğer enfeksiyon virüs sebebiyle ortaya çıkıyorsa kaşıntı hafifletici ilaçlar reçete edilebilir. Bazı yaşam tarzı değişiklikleri de vajinal kaşıntıları sonlandırmak için gerekli olabilmektedir. Tedavinin detayları, büyük oranda hastanın şikâyetlerine ve bu şikâyetlerin kaynaklarına göre değişiklik gösterebilir.

Ankara Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Fiyatları 2023

Ankara vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi fiyatları, tedavinin detaylarına göre kişiden kişiye değişebilir. Ankara vajinal kaşıntı ve akıntı tedavisi fiyatları hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.