Ankara Tüp Bebek Tedavisi

Günümüzde ortalama her 10 kişiden 1’inde veya her 10 çiftten 2’sinde kısırlık sorunu gözlenmektedir. Yaşam tarzlarımızda meydana gelen değişimlerin, aşırı stresin ve daha pek çok faktörün kısırlık oranlarında artışa sebep olduğu düşünülmektedir. Erkeklerde ve kadınlarda hemen hemen aynı oranlarda görülen kısırlık problemi, günümüzde çeşitli gelişmiş tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılabilmektedir. Kısırlık, genelde bazı biyolojik süreçlerin sağlıklı ve beklendik şekilde gerçekleşmemesi sonucu meydana gelmektedir. Bu süreçler, laboratuvar ortamında taklit edildiği takdirde, kısırlık sorunu yaşayan çiftler başarılı bir şekilde çocuk sahibi olabilirler.

Ankara tüp bebek tedavisi de bu amaç doğrultusunda yapılan en etkili uygulamalardan biridir. Yazımızın devamında ‘’Tüp bebek tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Tüp bebek tedavisinin sonuçları ne zaman belli olur?’’, ‘’Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır?’’ ve ‘’Tüp bebek tedavisi tekrarlanabilir mi?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. Ankara tüp bebek tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir;detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek tedavisi, ülkemizde 30 yılı aşkın süredir kullanılan, oldukça etkili bir kısırlık tedavisidir. Tüp bebek tedavisinde, anne adayının sağlıklı ve gelişmiş yumurta hücresi üretmesi sağlanır. Bu yumurta hücreleri özel bir işlemle toplanır ve laboratuvar ortamında, baba adayından alınan sperm hücreleri ile döllenir. Döllenen yumurta bir süre gözlemlendikten sonra embriyo transfer işlemi ile anne adayının rahmine yerleştirilir. Böylece çiftlerin bebek sahibi olması sağlanır.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde kısırlık nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Hormon bozukluğu.
 • Testis damarlarında genişleme.
 • Sperm sayısında azalma.
 • Spermlerin düşük kaliteli olması.
 • Spermlerin hareket yeteneğinin az olması.
 • Menide canlı sperm bulunmaması, yani azospermi.
 • Sperm kanallarının tıkalı olması.
 • Alkol, sigara ve madde kullanımı gibi zararlı alışkanlıklar.
 • Aşırı stres.
 • Diyabet hastalığı.

Bu gibi faktörler erkeklerde kısırlığa yol açabilmektedir.

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda kısırlık sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Çikolata kisti, endometriozis hastalığı.
 • Yumurtalık kistleri.
 • Polikistik over sendromu.
 • Miyomlar ve polipler.
 • Yumurtalık rezervlerinde azalma.
 • Erken yumurtalık yetmezliği.
 • Yumurta hücrelerinin gerektiği gibi gelişememesi ve olgunlaşamaması.
 • İlerleyen yaş.
 • Alkol, sigara ve madde kullanımı.
 • Aşırı stres.

Bu gibi faktörler kadınlarda kısırlığa yol açabilmektedir.

Tüp Bebekte Sperm Nasıl Alınır? Tüp Bebekte Sperm Kimden Alınır?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan spermler, baba adayından alınmaktadır. Ülkemizde baba adayı haricinde farklı bir donörden sperm bağışı kabul edilmemektedir. Tüp bebek tedavisi sırasında, planlanan süreçler dahilinde babadan, mastürbasyon yolu ile sperm alınmaktadır. Alınan spermler işlem vaktine kadar özel koşullarda korunurlar. Daha sonra ise aralarından en sağlıklı olanları, tüp bebek tedavisinde kullanılmak üzere alınır. 

Tüp Bebekte Yumurta Ne Zaman Toplanır?

Yumurta toplama işlemi, adet kanamasının ilk gününü takiben 8 ila 12 gün sonra yapılmaktadır. Yumurta toplama işleminden 1 ila 2 gün önce anne adayına, yumurta çatlatma iğnesi olarak bilinen enjeksiyon yapılır. Bu enjeksiyon işlemi sayesinde yumurtaların tam olarak olgunlaşması sağlanır. Daha sonra ise yumurta toplama işlemi gerçekleşir. 

Tüp Bebek Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinin avantajları şunlardır:

 • Tüp bebek tedavisi oldukça güvenilir bir kısırlık tedavisidir.
 • Kısırlık tedavisinde kullanılan en başarılı uygulamalardan biridir.
 • Tüp bebek tedavisi sırasında yapılan tüm işlemler ağrısızdır.
 • Doktor, işlemin tamamını çiftlere özel olarak planlamaktadır.
 • Çiftler için oldukça zahmetsiz bir tedavidir.

Tüp bebek tedavisi avantajları bu şekilde sıralanabilir. 

Tüp Bebekte Cinsiyet Seçimi Mümkün Mü?

Tüp bebek tedavisinde cinsiyet seçimi yapmak mümkündür. Embriyo transfer işlemi öncesinde, çeşitli laboratuvar incelemeleri ile transfer edilecek olan embriyonun cinsiyeti belirlenebilir. Bu işlem genelde, ailede cinsiyetlere özgü hastalıklar varsa tercih edilmektedir. Ancak ne yazık ki sağlık bakanlığı tarafından belirlenen yönetmelikler ve yasalar doğrultusunda, cinsiyet seçimi yapmak ülkemizde yasal değildir.

Tüp Bebek Tedavisinin Başarı Oranı Nedir?

Bundan birkaç yıl önce yapılan araştırmalarda, tüp bebek tedavisinin başarı oranını %60 olarak belirlenmiştir. %60 başarı oranı, sağlıklı bir kadının; ay içerisinde hamile kalma ihtimalinden hemen hemen 2 kat daha fazladır. Bununla birlikte bahsettiğimiz araştırmalardan sonra tüp bebek tedavisinde pek çok değişim yaşanmıştır. Yani günümüzde, tüp bebek tedavisinden çok daha başarılı sonuçlar almak mümkündür. Hatta 2027 yılına kadar bu başarı oranının %100’e çıkacağı tahmin edilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Tekrarlanabilir Mi?

Tüp bebek tedavisi tekrarlanabilen bir işlemdir. Eğer ilk denemede gebelik gerçekleşmezse ikinci defa tüp bebek tedavisi yapılabilir. Bu yönde herhangi bir yasal sınırlandırma mevcut değildir.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisinde, anne adayı ve baba adayı için farklı planlamalar yapılır. Baba adayından, sağlıklı spermler üretebilmesi için bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapması istenir. Anne adayına ise sağlıklı yumurta üretmesini kolaylaştıran ilaçlar reçete edilir. Bahsedilen plan dahilinde, yumurta hücrelerinin toplanmasından 35 saat önce anne adayına çatlama iğnesi yapılır. Daha sonra ise bu yumurta hücreleri, özel bir işlem yardımı ile toplanır. Bu süreçte babadan ise sperm hücreleri alınır. Spermler, mastürbasyon yolu ile alınmaktadır yani özel, tıbbi bir işleme gerek kalmaz. Alınan spermler arasından en kaliteli ve gelişmiş olanları seçilir. Bu spermler, anne adayından alınan yumurta hücrelerini döllemek amacıyla kullanılır. Döllenen yumurta hücresi, bir miktar gelişim gösterene kadar laboratuvarda, özel koşullar altında muhafaza edilir. Daha sonra ise embriyo transfer işlemi ile anne adayının rahmine yerleştirilirler. Böylece tüp bebek tedavisi başarı ile tamamlanmış olur.

Ankara Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları 2023

Ankara tüp bebek tedavisi fiyatları, tedavinin kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ankara tüp bebek tedavisi ücreti 2023 hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.