Ankara Çikolata Kisti Tedavisi

Rahim, birlikte uyum içerisinde çalışan pek çok dokudan meydana gelmektedir. Rahim içerisini kaplayan, endometrium isimli bir tabaka vardır. Bu tabaka, adet döngüsü kapsamında, ay içerisinde kalınlaşır ve incelir. Bazı durumlarda endometrium tabakası, rahmin dışında gelişim gösterebilmektedir. Bu durum endometriozis hastalığı olarak bilinmektedir. Endometriozis hastalığı, çikolata kistinin en belirgin nedenlerinden biridir. Zaten çikolata kistleri, tıp dilinde endometrioma olarak isimlendirilirler. Çikolata kistleri, adet düzensizliğinden gebe kalmada güçlüğe, ilişki sırasında ağrıdan aşırı adet kanamalarına kadar pek çok soruna yol açabilmektedir. Erken dönemlerde tespit edilen çikolata kistleri, ilaç ve düzenli doktor takibi ile kontrol altında tutulabilmektedir. Ancak bazı durumlarda tedavinin gerçekleşebilmesi için çikolata kisti ameliyatı gereklidir.

Yazımızın devamında ‘’Çikolata kisti tedavi edilmezse ne olur?’’, ‘’Çikolata kisti tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Çikolata kisti kendi kendine geçer mi?’’ ve ‘’Çikolata kisti tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. Ankara çikolata kisti tedavisi hakkında merak ettikleriniz için bize ulaşabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti, tıp dilinde endometrioma olarak bilinen anormal oluşumdur. Rahim içerisinde endometrium isimli özel bir tabaka yer almaktadır. Bu tabaka, adet döngüsü kapsamında kalınlaşıp daha sonra ise yıkıma uğrayarak incelmektedir. Bu da adet kanamasına yol açmaktadır. Eğer endometrium tabakası rahim dışında yumurtalıklarda gelişim gösterirse çikolata kistleri meydana gelebilmektedir. Çikolata kistlerinin içerisinde, yoğunluk ve renk bakımından erimiş çikolatayı andıran bir sıvı bulunmaktadır. Bu yüzden bahsi geçen oluşum çikolata kisti ismiyle anılmaktadır.

Endometriozis Nedir?

Endometriozis, rahimdeki endometrium tabakasının rahim dışında görülmesi ve gelişim göstermesidir. Bu rahatsızlık çikolata kistlerinin birincil sebebidir. Her endometriozis hastasında çikolata kisti görülmese de çikolata kistlerinin görüldüğü her hastada endometriozis durumu gözlemlenmektedir.

Çikolata Kisti Neden Olur?

Çikolata kisti nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

  • Hormon dengesizliği.
  • Aşırı zayıflık.
  • Rahimde yapısal bozukluk bulunması.
  • Genetik faktörler.

Bahsi geçen faktörler endometriozis hastalığına, endometriozis hastalığı ise çikolata kistlerine sebep olabilmektedir.

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kisti belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Kısırlık.
  • Adet düzensizliği.
  • Normalden daha sancılı adet kanamaları.
  • Cinsel birleşme sırasında ağrı.
  • Karın bölgesinde ağrı, bu ağrı sırta ve kasıklara da yansıyabilmektedir.

Çikolata kistleri bazı durumlarda belirti vermeden de var olabilirler. Ancak bahsi geçen belirtiler gözlemlendiğinde, kesin teşhisin ve tedavinin mümkün olabilmesi için bir kadın hastalıkları doktoru ile görüşmek gerekir.

Çikolata Kisti Kısırlık Yapar Mı?

Çikolata kistleri veya çikolata kistlerine sebep olan endometriozis hastalığı, dişi üreme sistemindeki özel süreçlerde aksamalara yol açabilmektedir. Bu aksaklıklar kişinin doğurganlığını etkileyebilir, gebe kalmada güçlük çekmesine neden olabilir. Hatta çikolata kistleri, kısırlık nedenleri araştırılırken teşhis edilebilirler.

Çikolata Kistleri Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmeyen çikolata kistleri gündelik hayatı etkileyen, rahatsız edici şikâyetlere sebep olabilirler. Bu şikâyetlerden daha önce bahsetmiştik. Aynı şekilde gebe kalmada zorluk gibi sorunlara yol açabilir, gebelik meydana gelse bile gebeliğin gidişatını olumsuz etkileyebilirler. Bu yüzden çikolata kisti tedavisi aksatılmamalıdır.

Çikolata Kisti Nasıl Geçer?

Çikolata kistleri sadece cerrahi tedavi ile ortadan kaldırılabilirler. Bu oluşumlar zamanla yok olan veya iyileşen bir yapıya sahip değildirler. Yani çikolata kistlerinin yol açtığı olumsuz tablonun ortadan kalkabilmesi için doktor tarafından kişiye özel olarak planlanan tedaviler şarttır. Her çikolata kisti ameliyat edilmez. Bazı hastalarda takip ve gebelik için tedavilerin uygulanması gereklidir.

Çikolata Kisti Bitkisel Tedavisi Var Mı?

Çikolata kistleri, bitkisel içerikli uygulamalar veya alternatif tedaviler ile tedavi edilemezler. Bunun en önemli sebebi çikolata kistlerinin ve endometriozis hastalığının oldukça karmaşık süreçler sonucu ortaya çıkmasıdır. Bahsi geçen alternatif süreçler, karmaşık hormon hareketlerini düzenlemek için yeterli değildirler. Aynı şekilde ameliyat gerektiren durumlarda da son derece yetersiz kalırlar. Bitkisel tedavilerin büyük oranda etkisiz, bazı durumlarda ise hastanın sağlığı için tehlikeli olduğunu unutmamak gerekir. Özellikle de hasta alerjik bir bünyeye sahipse bitkisel tedavilere karşı reaksiyon verebilir.

Çikolata Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çikolata kisti tedavisinde kullanılan iki önemli uygulama vardır. Bunlardan ilki ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi yardımı ile çikolata kistlerinin yol açtığı rahatsız edici şikâyetler ortadan kaldırılabilir. Kesin bir tedavi içinse çikolata kisti ameliyatı gerekebilmektedir. Çikolata kisti ameliyatı sayesinde, rahim dışında gelişen bu zararlı yapılara direkt olarak müdahale etmek mümkündür.

Çikolata Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çikolata kisti ameliyatı hem açık hem de kapalı ameliyat teknikleriyle yapılabilmektedir. Ancak genelde kapalı çikolata kisti ameliyatı, yani laparoskopik çikolata kisti ameliyatı tercih edilmektedir. Bu ameliyat sırasında hastalar anestezi altındadır. Doktor, hastanın karın bölgesindeki küçük cerrahi kesiler yardımı ile çikolata kistini alır. Böylece daha önce bahsetmiş olduğumuz şikâyetler ortadan kaldırılmış olur.

Ankara Çikolata Kisti Tedavisi Fiyatları 2023

Ankara çikolata kisti tedavisi fiyatları, tedavinin hangi yöntemle yapıldığına göre kişiden kişiye değişebilir. Ankara çikolata kisti ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.