Labioplasti Ankara

Halk arasında bilinen aksine, genital bölgenin dışarıdan görünen kısmı vajina değil vulvadır. Vulva üzerinde yağ ve deri dokularından oluşan vajinal dudaklar yer alır. Bu dudaklar; iç vajinal dudaklar ve dış vajinal dudaklar olarak ikiye ayrılırlar. Katmanlar halinde vajinal girişi çevreleyen bu dokular, zaman içerisinde yıpranabilir ve sarkabilirler. Özellikle de ileri yaş gibi faktörler ve doğum gibi eylemler bahsi geçen sarkmanın boyutunu arttırabilir. Elbette bazı bireyler genetik olarak da sarkık bir vajinal dudak görünümüne sahip olabilir. Labioplasti Ankara olarak bilinen genetik estetik uygulaması, bu sarkmaları gidermek, vajina dudaklarını eşitlemek ve çekici bir görünüm meydana getirmek için tercih edilir.

Böylece genital bölgenin görünümü sebebiyle ortaya çıkan özgüven problemleri, utanma ve benzer sorunlar ortadan kaldırılabilir. Yazımızın devamında ‘’Labioplasti neden yapılır?’’, ‘’Labioplasti ne demek?’’, ‘’Labioplasti ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’İç dudak estetiği nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara labioplasti ameliyatı hakkında merak ettikleriniz için bize ulaşabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Labioplasti Nedir?

Labioplasti, labia minör ve labia majör olarak bilinen; içi ve dış dudakların estetik bir görünüm kazanması için yapılan operasyondur. Halk arasında vajinal dudak estetiği, iç dudak estetiği gibi isimlerle de bilinmektedir. Bu operasyon sayesinde vajinal dudaklardaki eşitsizlik, sarkma ve yıpranma sonlandırılabilir.

Labioplasti Neden Yapılır?

Labioplasti şu gibi amaçlarla yapılabilir:

 • İç dudaklardaki eşitsizlikleri ve sarkmaları gidermek.
 • Dış dudaklardaki sarkmaları ve eşitsizlikleri gidermek.
 • Toplu ve çekici bir vulva (vajinanın görünen kısmı) görünümü elde etmek.
 • Vulvanın estetik bir bütünlüğe ve genç bir görünüme sahip olmasını sağlamak.
 • Vulvanın görünümü sebebiyle ortaya çıkan özgüven problemlerini gidermek.

Labioplasti bu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir.

Labioplasti Kimler İçin Uyundur?

Labioplasti 18 yaşını doldurmuş olan bireyler için uygundur. Vajinal dudaklardaki sarkma ve eşitsizlik, genelde orta yaşların sonunda belirgin bir yapı kazanır. Bu yüzden labioplasti genelde 35 yaşının üzerindeki bireyler tarafından tercih edilir. Ancak pek çok birey genetik olarak, doğuştan sarkık vajina dudaklarına sahip olabilmektedir. Bu bireyler, 18 yaşını doldurmuş olmak kaydıyla 35’ten çok daha genç yaşlarda da labioplasti yaptırabilir, arzu ettikleri vulva görünümüne kavuşabilirler.

Labioplasti Hüdoplastiyle Birlikte Yapılır Mı?

Labioplasti, yaygın olarak hüdoplasti ile birlikte yapılmaktadır. Bahsi geçen operasyonlar hemen hemen aynı bölgelerde gerçekleşirler. Bu yüzden vajinal dudaklara müdahale edilirken klitoris üzerindeki deri dokusuna da müdahale etmek mümkündür. Konu hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Hüdoplasti isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

Labioplasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Labioplasti ameliyatı genelde 45 dakika ila 60 dakika arasında tamamlanmaktadır. Ancak bu süre, labioplastiye eşlik eden farklı operasyonlar söz konusu ise daha uzun sürebilmektedir.

Labioplasti Nasıl Yapılır?

Labioplasti, ameliyatın kapsamına göre genel anesteziyle veya lokal anesteziyle yapılabilmektedir. Ancak genelde lokal anestezi tercih edilmektedir. Hastalar her iki anestezi türünde de ağrı hissetmezler. Ameliyat başladığında doktor, daha önce yaptığı ameliyat planı kapsamında, cerrahi işlemler yardımı ile vajinal dudaklara müdahale eder. Bu bölgedeki sarkmış deri dokularını alır. Vajinal dudaklara eşit ve çevreleri ile uyumlu bir görünüm kazandırır.

Labioplasti Ne Zaman İyileşir?

Labioplasti sonrası hastalar, genelde 1 ila 2 hafta içerisinde büyük oranda iyileşirler. Tam olarak iyileşmeleri ise yapılan operasyonun kapsamına göre 4 ila 6 haftayı bulabilir. Çoğu hasta ilk bir ay içerisinde tam iyileşme gösterebilmektedir.

Labioplasti Öncesi Sonrası Süreçler Nasıldır?

Labioplasti öncesinde doktor, hastanın detaylı bir muayenesini yapar. Bu muayene sırasında hedef dokular incelenir. Hastanın talepleri değerlendirilir. Daha sonra ise estetik kriterler ve hasta talepleri göz önünde bulundurularak özel bir labioplasti planlaması yapılır.

Ameliyat sonrasında ise hastalar, genelde aynı gün taburcu edilirler. 1 ila 2 hafta içerisinde büyük oranda iyileşen bireyler, doktor önerisiyle kademeli olarak gündelik yaşamlarına dönebilirler. 

Labioplasti Sonrası İlişki Ne Zaman Olmalı?

Labioplasti sonrasında vajinal dokular hızlı bir iyileşme sürecine girerler. Bu iyileşme sürecinin zarar görmemesi için hastalara, 1 ay kadar cinsel birliktelikte bulunmamaları önerilir. Daha sonra ise doktorun da tavsiyesiyle normal cinsel yaşamlarına geri dönebilirler.

Labioplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Labioplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer almaktadır:

 • 1 ila 2 gün kadar duş alınmamalıdır. Daha sonra ise ayakta duş alınmalıdır. Bir süre küvette banyo yapılmamalıdır.
 • Bir süre havuz, hamam, kaplıca ve benzeri alanlardan uzak durulmalıdır.
 • Enfeksiyon riskine karşın beden hijyenine dikkat edilmelidir.
 • Ağır ve yorucu faaliyetlerde bulunulmamalıdır.
 • 1 ay kadar cinsel ilişki yaşanmamalıdır.
 • Rahat kıyafetler tercih edilmelidir.
 • Doktor önerilerine dikkat edilmelidir.

Doktorunuz, labioplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında daha detaylı bilgilendirmelerde bulunacaktır.

Ankara Labioplasti Fiyatları 2023

Ankara labioplasti fiyatları, ameliyatın kapsamına göre değişiklik gösterebilir. Ankara labioplasti ücreti hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.