Ankara Sezaryen İzi Silme

Sezaryen doğum, normal doğumun mümkün olmadığı zamanlarda tercih edilen yaygın bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde, normal doğum sırasında annenin veya bebeğin sağlığını tehlikeye atabilecek durumlardan kaçınmak, sağlıklı bir doğum yapmak mümkündür. Ancak sezaryen doğum, cerrahi işlemlerle gerçekleşen bir uygulama olduğu için doğum sonrasında bireyin alt karın bölgesinde dikiş izi kalır. Sezaryen lekesi pek çok kadını rahatsız eden bir durumdur. Bu yüzden sezaryen izi yok etme amacıyla belli başlı uygulamalara başvururlar.

Bu uygulamalar arasında en etkili olanı da lazerle sezaryen izi silme işlemidir. Lazerle sezaryen izi silme sayesinde sezaryen izlerinden kurtulmak ve karın bölgesinde estetik bir bütünlük elde etmek mümkündür. Yazımızın devamında ‘’Sezaryen lekesi nasıl geçer?’’, ‘’Sezaryen izi yok etme nasıl yapılır?’’, ‘’Sezaryen lekesi zamanla geçer mi?’’ ve ‘’Lazerle sezaryen izi sildirme nasıl yapılır?’’ gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz. Ankara sezaryen izi silme hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Sezaryen İzi Nedir?

Sezaryen izi veya sezaryen lekesi olarak bilinen hat, sezaryen doğum sonrası alt karın bölgesinde gözlenen izdir. Bu iz göbek deliğinin ortama 4 ila 5 parmak altında yer almaktadır. Pek çok kadın sezaryen izinin yol açtığı görünümden rahatsızdır. Bu yüzden lazerle sezaryen izi yok etme, sezaryen izi sildirme ve benzeri isimlerle bilinen işlemlere başvururlar.

Sezaryen Doğumdan Sonra Neden İz Kalır?

Sezaryen doğum sırasında, rahme ve bebeğe ulaşabilmek için karın bölgesine cerrahi kesiler atılır. Bu kesiler, doğum gerçekleştikten sonra özel cerrahi dikişler ile kapatılırlar. Cerrah ne kadar özenli çalışırsa çalışsın, sezaryen doğum sonrası karın bölgesinde iz kalması kaçınılmazdır. Bu iz beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı ve zararlı alışkanlıklar gibi sebeplerden, bazı kişilerde daha belirgin bir görünüme sahip olabilmektedir. 

Sezaryen İzi Zamanla Geçer Mi?

Sezaryen lekesi veya sezaryen izi olarak bilinen hat, zaman içerisinde ten rengine yaklaşabilmektedir. Bu sezaryen izinin görünürlüğünü belli oranda yitirmesine sebep olabilir ancak iz, herhangi bir müdahale gerçekleştirilmemişse tamamen ortadan kaybolmaz.

Sezaryen İzi Ne Zaman Geçer?

Sezaryen doğumu takiben 1 ila 2 ay içerisinde bölgedeki ağrı ve hassasiyet büyük oranda kaybolmuş olur. Sezaryen izi ise ince bir hat olarak varlığını korur. Ancak bazı kişilerde bu yara izi, bölgedeki aşırı hücre üretimi sebebiyle (keloid reaksiyon) çok daha belirgin bir yapı kazanabilmektedir. İnce bir hatken bile pek çok kadını rahatsız eden sezaryen izi, bahsettiğimiz durumun yaşanması halinde alt karın bölgesinin görünümünü epey olumsuz etkileyebilmektedir. Bu durumda, lazerle sezaryen izi kaybetme veya lazerle sezaryen izi sildirme olarak bilinen işleme başvurmak gerekebilir.

Sezaryen İzi Yok Etme Yöntemleri Nelerdir?

Sezaryen izini azaltmak veya yok etmek için kullanılan bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler arasında yara iyileşmesini destekleyen kremler ve bölgedeki deri iyileşme mekanizmalarını aktifleştiren lazer uygulamaları yer alır. Herhangi bir kürün veya bitkisel tedavinin, sezaryen izlerini yok ettiğine yönelik bilimsel bir araştırma, güvenilir bir kanıt yoktur.

Sezaryen İzi İçin Krem İşe Yarar Mı?

Sezaryen doğumdan yaklaşık bir hafta sonra dikiş atılan bölgedeki iyileşmenin ilk etabı tamamlanır. Yani açık yara büyük oranda kapanmış olur. Bu süreçte iz oluşumunu azaltan kremler kullanılabilir. Ancak kremlerin, sezaryen izlerini yok etmede kesin bir çözüm olmadıklarını bilmek gerekir. 

Sezaryen İzi Nasıl Geçer?

Sezaryen izi, kendiliğinden tamamen iyileşebilen veya zamanla kaybolan bir iz değildir. Bilindiği kadarıyla sezaryen izini ortadan kaldırabilen veya estetik bir sorun yaratmayacak derecede görünürlüğünü azaltabilen tek bir işlem vardır. O da lazerle sezaryen izi sildirme işlemidir.

Sezaryen İzi Silme Nasıl Olur? Lazerle Sezaryen İzi Nasıl Silinir?

Sezaryen izi silme, özel bir lazer cihazı ile doktor kontrolünde gerçekleşmektedir. Doktor, lazer cihazının üzerinde gerekli ayarlamaları yapar. Daha sonrasında ise kontrollü lazer atımları ile bölgedeki deri dokusunu uyarır. Seanslar halinde gerçekleşen bu uygulama sayesinde, derideki doğal iyileşme mekanizmaları yeniden aktifleştirilir. Böylece sezaryen izi kademeli olarak belirginliğini kaybetmeye başlar.

Ankara Sezaryen İzi Sildirme Fiyatları 2023

Ankara sezaryen izi sildirme fiyatları, tedavinin kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ankara lazerle iz tedavisi fiyatları 2023 hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.