Ankara Miyom Ameliyatı

Rahmi meydana getiren kas dokularında, miyom adı verilen zararlı kitleler oluşabilir. Bu kitleler çoğu zaman belirti vermeden var olurlar ve iyi huyludurlar. Ancak bazı durumlarda yerleşimleri, büyüklükleri, sayıları ve türleri sebebiyle çeşitli şikâyetlere sebep olabilirler. Bu şikâyetler arasında en sık rastlanılanları; adet kanamalarının normalden uzun sürmesi, adet sancılarının fazla olması, gebe kalmakta güçlüktür. Bahsi geçen miyom isimli kitleler, günümüzde çeşitli cerrahi uygulamalarla tamamen alınabilirler. Bu cerrahi uygulamalara genel olarak miyom ameliyatı denilmektedir. Miyom ameliyatının iki farklı türü vardır. Bunlardan ilki açık miyom ameliyatı, diğeri ise kapalı miyom ameliyatıdır. Kapalı miyom ameliyatı aynı zamanda laparoskopik miyom ameliyatı ismiyle de bilinmektedir.

Yazımızın devamında ‘’Kapalı miyom ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Açık miyom ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Miyom ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’ ve ‘’Miyom ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. Ankara miyom ameliyatı hakkında kapsamlı bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Miyom Nedir?

Miyom, rahmin kas tabakasında ortaya çıkan iyi huylu kitledir. Pek çok kadında görülebilen bu kitleler, genelde belirti vermedikleri için fark edilmezler. Rutin jinekolojik muayeneler sırasında veya başka bir hastalığı araştırırken teşhis edilmeleri mümkündür. Belirti verdikleri takdirde, kişinin sağlıklı bir bedene ve işlevsel bir gündelik yaşama kavuşabilmesi için tedavi edilmeleri gerekir. Miyom tedavisi genelde cerrahi yolla yapılmaktadır.

Miyom Ameliyatı Nedir?

Miyom ameliyatı, rahimde meydana gelen miyom adlı kitlelerin alınması için yapılan cerrahi operasyondur. Miyom ameliyatları, açık miyom ameliyatı ve kapalı miyom ameliyatı olmak üzere iki farklı teknik ile yapılabilmektedir. Kapalı miyom ameliyatı laparoskopik miyom ameliyatı olarak da bilinmektedir ve çok daha gelişmiş, modern bir operasyondur.

Miyom Neden Olur?

Miyomların, hormon dengesizliği ve ailevi yatkınlık gibi faktörlerin etkisi ile ortaya çıktığı düşünülmektedir. Rahimi oluşturan dokular, adet döngüsü kapsamında sürekli değişim içerisindedirler. Bu değişim bazı durumlarda miyom gibi kitlelerin oluşmasına da ön ayak oluşturabilmektedir. Çoğu zaman miyomların hangi sebepten ortaya çıktığını tespit etmek mümkün değildir. Ancak bu durum tedavi için bir engel teşkil etmez.

Miyom Nerede Oluşur?

Miyomlar rahimde, yani rahim kas tabakasında(miyometrium) meydana gelirler. Miyomların da bahsi geçen hormonlardaki değişim sebebiyle oluşuyor olabileceği düşünülmektedir. 

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Miyom belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Adet kanamalarının normalden uzun veya kısa sürmesi, adet düzensizliği.
  • Adet kanamalarının normalden daha şiddetli olması.
  • Adet kanaması sırasında görülen sancıların ve krampların normalden daha şiddetli olması.
  • Hamile kalmakta zorluk, kısırlık.
  • Kabızlık gibi sindirim sistemi problemleri.
  • İdrar kaçırma gibi boşaltım sistemi problemleri, sık idrara çıkma
  • Karın ağrısı, karın civarında baskı hissi.

Miyom belirtilerine örnek olarak bunlar verilebilir. Ancak bu belirtilerin ve şiddetlerinin kişiden kişiye değişebildiğini unutmamak gerekir.

Miyom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Miyomlar çoğu zaman cerrahi uygulamalar yardımıyla tedavi edilirler. Eğer miyomlar hastada herhangi bir şikâyete sebep olmuyorlarsa cerrahi operasyona gerek yoktur. Yalnızca belli aralıklarla doktor kontrolünden geçmeleri yeterli olabilmektedir. Ancak yukarıda bahsetmiş olduğumuz belirtiler gözleniyorsa miyom ameliyatı tedavi için en etkili çözümdür.

Açık Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Açık miyom ameliyatı, genel anestezi altında yapılan klasik bir cerrahi işlemdir. Bu işlem sırasında hastalar ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar. Ameliyat sırasında hastaların alt karın bölgelerine sezaryen ameliyatına benzer kesi yardımı ile rahime ulaşılır. Daha sonra ise doktor rahimdeki miyomları alır. Miyomlar vücut dışına tahliye edildikten sonra cerrahi kesiler, özel dikiş yöntemleri ile kapatılırlar. Böylece ameliyat son bulmuş olur. Açık miyom ameliyatı 1 ila 1,5 saat kadar sürebilmektedir. 

Kapalı Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kapalı miyom ameliyatı, açık miyom ameliyatına kıyasla çok daha modern ve gelişmiş bir uygulamadır. Bu uygulama sırasında laparoskop isimli özel bir cihazdan yardım alınır. Bu cihaz, büyük kesilere gerek kalmadan rahmin görüntülenmesine, miyomların tespit edilmesine ve cerrahi işlemlerin gerçekleşmesine imkân oluşturur. Kapalı miyom ameliyatı da çoğunlukla genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Ameliyat sırasında hastanın karın bölgesine 0.5-1 cm’lik kesiler atılır. Daha sonra ise laparoskop kamerası ve cerrahi aletlerle bu kesilerden rahime ulaşılır. Doktor, kamera yardımı ile bölgeyi gözlemler. Miyomları tespit eder ve cerrahi aparatlar yardımı ile onları alır. Miyomlar vücut dışına alındıktan sonra ameliyat son bulur. Laparoskopik miyom ameliyatı olarak da bilinen bu işlem genelde 1 ila 1,5 saat arasında son bulmaktadır.

Miyom Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Miyom ameliyatı, detayları ve kapsamı kişiden kişiye değişebilen bir operasyondur. Bu yüzden iyileşme süreci de büyük oranda kişiden kişiye değişebilmektedir. Ameliyat sonrası hastalar, 1 gece boyunca dinlenmeleri ve misafir edilmeleri için özel bir odaya alınırlar. Ertesi gün de, herhangi bir sorun yoksa taburcu edilirler. Bundan sonra ise hastalar, 7 ila 10 gün içerisinde büyük oranda iyileşmiş olurlar. Ancak açık miyom ameliyatı olan hastaların gündelik yaşama dönmeleri daha uzun sürebilmektedir. Çünkü bu hastaların ameliyat yaraları daha büyüktür ve daha uzun sürede iyileşmektedir. İyileşme süreci boyunca yorucu aktivitelerden kaçınılmalı ve mümkün mertebe zorlayıcı sporlar yapılmamalıdır. Aynı şekilde tam iyileşme sağlanana kadar havuz ve hamam gibi mekanlarda bulunulmamalıdır. Doktorunuz, miyom ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunacaktır.

Ankara Miyom Ameliyatı Fiyatları 2023

Ankara miyom ameliyatı fiyatları, tedavinin kapsamına ve ameliyat tekniğine göre kişiden kişiye değişebilir. Ankara myom ameliyatı fiyatları 2023 hakkında detaylı kapsamlı bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.