Ankara Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Rahmin sağ ve sol taraflarında yumurtalık olarak isimlendirilen önemli organlar yer alır. Kadınların yumurta hücresi rezervleri bu organların içerisinde bulunmaktadır. Ergenliğe girilmesi ile birlikte yumurta folikülleri, her ay belli sayılarda olgunlaşmaya başlarlar. Olgunlaşma tamamlandığında ise çatlayarak yumurta hücrelerini meydana getirirler. Ortaya çıkan yumurta hücresi döllenirse gebelik meydana gelir, döllenme gerçekleşmezse ise adet kanamaları ile vücut dışına atılır. Bazı durumlarda bahsi geçen yumurta folikülleri çatlayamaz ve kistleşirler. Genelde iyi huylu yapıda olan bu kistler, kadınlarda rahatsız edici belirtilere ve ciddi şikâyetlere yol açabilirler. Bu durumda cerrahi operasyonla, bulundukları yerden alınmaları gerekir. Bu amaçla yapılan ameliyata kapalı yumurtalık kisti ameliyatı denmektedir.

Yazımızın devamında ‘’Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı nasıl olur?’’, ‘’Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı ağrılı mıdır?’’ ve ‘’Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. Ankara kapalı yumurtalık kisti ameliyatı hakkında merak ettikleriniz için bize ulaşabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Yumurtalık Kisti Nedir?

Yumurtalık kisti, yumurtalıklarda bulunan yumurta foliküllerinin doğal bir şekilde çatlayamaması sonucu gelişen kistlerdir. Bu kistler, hormon salgılayan yapıda olabilir ve adet düzensizliği gibi sorunlara yol açabilirler. Aynı şekilde kötü huylu yapıda olmaları, yani kanserli olmaları da mümkündür. Yumurtalık kistleri, yumurtalık kisti ameliyatı ile veya ilaç tedavisi ile tedavi edilebilirler.

 Yumurtalık Kisti Neden Olur?

Yumurtalık kistleri hormon dengesizliği sebebi ile meydana gelir. Dişi üreme sisteminde gerçekleşen pek çok olay, hormonların kontrolü altında gerçekleşmektedir. Eğer bu hormonların dengesi bozulursa onların kontrolünde gerçekleşen bazı süreçler de zarar görebilir. Bu durumda zarar gören süreç, yumurta foliküllerinin sorunsuz bir şekilde olgunlaşması ve çatlamasıdır. Yumurtalık kistlerine yol açabilen diğer nedenler arasında gebelik ve pelvik enfeksiyonlar da gelmektedir. 

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kistleri belirti vermeyebilirler ancak belirti verdiklerinde hastalar şu gibi şikâyetlere sahip olabilir:

 • Adet düzensizliği.
 • Şiddetli adet kanaması.
 • Kısırlık, gebe kalmada güçlük.
 • Karın ağrısı.
 • Mide bulantısı ve kusma.

Yumurtalıklarında kist olan kadınlarda bu gibi belirtiler gözlemlenebilir.

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nedir?

Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı, yumurtalıklarda yer alan kist oluşumlarının alınması için gerçekleştirilen modern cerrahi operasyonlarıdır. Bu operasyonlar, laparoskopi yardımıyla gerçekleşirler. Böylece hastanın karın bölgesine büyük kesiler atılmasına gerek kalmaz.  Kapalı yumurta ameliyatı anestezi altında gerçekleşmektedir. Yani hastalar ameliyat sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar.

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Kapalı yumurtalık kisti ameliyatının avantajları şunlardır:

 • Yumurtalık kistlerinden kesin olarak kurtulmak mümkündür.
 • Açık ameliyat tekniklerine kıyasla neredeyse hiç ameliyat izi kalmaz.
 • Hastalar, açık ameliyat tekniklerine kıyasla çok daha çabuk iyileşirler.
 • İkincil enfeksiyon riski çok düşüktür.
 • Anestezi uygulaması sayesinde ağrı hissi oluşmaz.
 • İyileşme süreci çok daha konforludur.

Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı avantajlarına örnek olarak bunlar verilebilir. 

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı genelde 1 saat ile 1,5 saat kadar sürmektedir. Ancak bu süre, büyük oranda kistlerin boyutuna, yerleşimlerine ve sayılarına göre değişim gösterebilmektedir. Doktorunuz, tahmini ameliyat süresi hakkında sizi bilgilendirecektir.

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı, ameliyatın kapsamına göre genel veya lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Anestezi uygulamaları, hastaların cerrahi işlemler sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duymalarını tamamen engellerler. Anestezi işleminin arından hastanın karın bölgesine boyutları 1 santimetreden bile küçük olan cerrahi kesiler atılır. Bu cerrahi kesilerin konumu, doktor tarafından özel olarak belirlenir. Daha sonra ise doktor, laparoskop cihazının ince kamerasını bu kesilerden vücut içerisine sokar. Aynı şekilde cerrahi aparatlar da kameraya eşlik ederler. Doktor, bir yandan yumurtalıkları anlık olarak gözlemlerken diğer yandan ise cerrahi işlemler yürütür. Böylece yumurtalık kistleri dikkatle alınır ve ameliyat sonlanır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi kapalı yumurtalık kisti ameliyatı 1 saat gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir.

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı olan hastalar, ameliyatın ardından 1 gün hastanede kalabilirler. Hastane misafirliği boyunca gerekli doktor kontrolleri sağlanır, sağlık çalışanları düzenli olarak hastanın genel durumunu takip ederler. Taburcu işlemleri gerçekleştikten sonra hastalar evlerine dönebilirler. Ameliyatın ardından hastaları 7 ila 10 günlük bir iyileşme süreci beklemektedir. Bu iyileşme sürecinin ardından gündelik yaşamlarına dönebilirler. Ancak tam iyileşme sağlanana kadar bazı konulara dikkat etmeleri gerekir. 

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Ağır işler yapılmamalıdır.
 • Bir süre cinsel ilişki önerilmez.
 • Yorucu sportif faaliyetlerden bir süre uzak kalınmalıdır.
 • Tam iyileşme sağlanana kadar havuza girilmemeli, hamam gibi umumi mekanlardan uzak kalınmalıdır.
 • Kişisel hijyene dikkat edilmelidir.
 • Doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.

Doktorunuz bahsi geçen konular hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunacaktır. 

Ankara Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Fiyatları 2023

Ankara kapalı yumurtalık kisti ameliyatı fiyatları, ameliyatın kapsamına göre kişiden kişiye değişebilir. Ankara kapalı yumurtalık kisti ameliyatı ücreti hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.