Ankara HPV Tedavisi

Virüsler, vücudumuzun sıkça karşılaştığı zararlı patojenlerdir. Virüslerin sebep olduğu enfeksiyonlar, bakteri enfeksiyonlarına kıyasla çok daha sinsi ilerler ve genel olarak tedavi edilmeleri daha zordur. HPV de sıkça karşılaşılan virüs türlerinden biridir. Genelde genital yolla bulaşan bu virüs, yıllar boyunca belirti vermeden insan vücudunda kalabilir. Belirti verdiğinde ise genital bölge gibi hassas çevrelerde yaralara ve siğillere sebebiyet verebilir. Genital siğiller, kümeler halinde görülen rahatsız edici kabarcıklardır. Ağrılara ve kanamalara yol açabilir, bireyin gündelik yaşamını olumsuz etkileyebilirler. Ancak genital siğillerin en önemli tehlikesi bu değildir. Genital siğillere neden olan HPV nin bazı tipleri, kadınlarda rahim ağzı kanseri gibi çok ciddi rahatsızlıklara yol açabilirler. Bu yüzden HPV pozitif olan, genital siğil sahibi hastaların düzenli aralıklarla doktor kontrolünden geçmeleri önerilir.

Yazımızın devamında ‘’HPV tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Genital siğil tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Genital siğiller kendiliğinden geçer mi?’’ ve ‘’Genital siğiller rahim ağzı kanseri yapar mı?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara HPV-genital siğil tedavisi hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

HPV Nedir?

HPV, ‘’Human Papilloma Virüs’’ olarak bilinen ve genital siğillere yol açan bir virüs türüdür. HPV’nin pek çok çeşidi vardır ve bazıları genital bölgede gruplar halinde gözlenen siğillere yol açabilmektedir. Hatta bu siğiller, kadınlarda rahim ağzı ve vajen girişinde de  de gözlenebilmektedir. Bu yüzden HPV’nin bazı türleri kadınlarda rahim ağzı kanseri gibi ciddi hastalıklara yol açabilmektedir. Bu gibi tehlikelere karşı kadınlara, aktif bir cinsel yaşama başlamadan önce HPV aşısı olmaları önerilmektedir. Günümüzde HPV aşısı her yaş grubuna önerilmektedir. 

Genital Siğil Nedir?

Genital siğiller hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen lezyonlardır. Bu yaralar genelde kabarcık biçiminde gözlenirler ve kümeleşmiş haldedirler. Erkeklerde penis ve penis çevresinde, kadınlarda ise dış genital bölge ve  vajinanın çeşitli bölgelerinde gözlenebilirler. Genital siğillere yol açan HPV nin yüksek riskli tipleri rahim ağzı kanseri ile ilişkilidir. 

HPV Virüsü Nasıl Bulaşır?

HPV virüsü, virüsü taşıyan cinsel organla, diğer bireyin mukoza teması gerçekleştirmesi sonucu bulaşmaktadır. Yani korunmasız gerçekleşen vajinal, oral veya anal cinsel faaliyetler sırasında HPV virüsü bulaşabilmektedir.

HPV Virüsünden Nasıl Korunulur?

HPV virüsünden korunmanın en iyi yolu, aktif bir cinsel yaşama sahip olmadan önce HPV aşısı olmaktadır. HPV enfeksiyonlarının, kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açabildiği bilinmektedir. Bu yüzden kadın hakları dernekleri, özellikle de genç yaşlardaki kadınlara HPV aşısının ücretsiz olması için çalışmalar yürütmektedirler. Aynı şekilde erkeklere de HPV aşısı olmaları önerilmektedir. Bunun haricinde cinsel birliktelikler sırasında kondom (prezervatif) kullanmak HPV virüsünün bulaşma olasılığını büyük oranda düşürmektedir. HPV aşısı her yaş grubuna cinsel aktif olsalar dahi önerilmektedir.

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir? HPV Belirtileri Nelerdir?

HPV enfeksiyonun en yaygın belirtisi genital bölgede oluşan kahverengi tonlarında veya cilt renginde siğillerdir. Bu siğiller kıyafetle temas ettiklerinde rahatsızlık hissine, ağrıya veya kanamaya yol açabilirler. HPV virüsü, genital siğillere sebep olmadan uzun yıllar boyunca insan bedeninde kalabilmektedir.

HPV Virüsü Rahim Kanserine Yol Açar Mı? Genital Siğil Kanser Yapar Mı?

HPV virüsünün bazı türleri, rahim ağzı kanserine yol açan lezyonlara sebep olabilmektedir. Bu yüzden genital siğillerden şüphelenen ve HPV pozitif olan kadınlar, belli aralıklarla jinekoloji muayenesinden geçmelidirler. HPV testi yapılarak riskli gruplar tespit edilmelidir.

HPV Aşısı Neden Önemlidir? HPV Aşısı Ne Kadar?

HPV aşısı, rahim kanseri gibi hastalıklara karşı çok ciddi bir koruma sağlamaktadır. Bu yüzden tüm uzmanlar tarafından, bireylere mümkünse erken yaşlarda HPV yaptırmaları önerilmektedir. HPV aşısı tüm yaş gruplarında koruma sağlar. HPV aşısı maalesef sosyal güvenlik sigortası tarafından karşılanmamaktadır. HPV aşısı fiyatları, aşının markasına ve nereden tedarik edildiğine göre değişiklik gösterebilmektedir. 

HPV Tedavisi Nasıl Yapılır? Genital Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

HPV sebebiyle oluşan genital siğillerin tedavisinde özel kremler, cerrahi uygulamalar, kontrol muayeneleri, yakma veya dondurma işlemleri yer alabilmektedir. Siğil yakma ve siğil dondurma işlemleri, pek çok kişi tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir. Bunun sebebi çok daha hızlı ve kesin sonuçlar vermeleridir. Bu işlemler lokal anestezi altında gerçekleşirler. Bu sayede hastalar ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar. Genital siğil tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan iletişim bilgilerini kullanarak bize ulaşabilir, merak ettiğiniz konuları danışabilirsiniz.

Ankara HPV Tedavisi Fiyatları 2023

Ankara genital siğil tedavisi ve HPV tedavisi fiyatları, tedavinin hangi uygulama ile yapıldığına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Ankara genital siğil tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir;detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.