Ankara Riskli Gebelik Takibi

Gebelik, birbirinden farklı riskler barındıran oldukça ciddi bir süreçtir. Bu süreçte, babanın sperm hücreleri tarafından döllenen yumurta hücresi, annenin rahminde hızlı bir gelişim sürecine girmektedir. Bu gelişim, anneden alınan besin ve benzeri kaynaklar sayesinde mümkün olmaktadır. Yani annenin bedeni ile bebeğin arasında çok önemli bir bağ vardır. Bahsi geçen bağ sebebiyle annede var olan bazı hastalıklar bebeğin sağlığını ve gelişimini olumsuz etkileyebilir. Aynı şekilde bebekte meydana gelen rahatsızlıklar da annenin sağlığını etkiler. Özellikle de daha önce düşük yapmış, dış gebelik geçirmiş, kadın hastalıkları sebebiyle ameliyat olmuş kadınlar; normale kıyasla daha riskli olan bir gebelik sürecinde olabilirler. Bu risklerin belirlenebilmesi, gebeliğin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi ve doğuma hazırlığın doğru bir şekilde yapılabilmesi için yürütülen tıbbi uygulamalar bütününe riskli gebelik takibi denir.

Riskli gebelik takibi kapsamında yürütülen araştırmalar ve gerçekleştirilen testler, pek çok tehlikeli durumu önceden tespit etmeye; bunlara karşı önlem almaya imkân sağlamaktadır. Yazımızın devamında ‘’Riskli gebelik nedir?’’, ‘’Riskli gebelik kimlerde görülür?’’, ‘’Riskli gebelik takibi nasıl yapılır?’’ ve ‘’Düşük riski olanlar ne yapmalı?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara riskli gebelik takibi hakkındaki sorularınız için bize ulaşabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Riskli Gebelik Nedir?

Bebeğin ve anne adayının sağlığı veya gebeliğin gidişatı ile ilgili olası sağlık sorunlarından şüpheleniliyorsa gebelik, riskli gebelik olarak isimlendirilir. Annede gebelik öncesi var olan rahatsızlıklar, gebelikten sonra görülen hastalıklar, bebekte bulunan gelişim problemleri veya düşük şüphesi riskli gebeliklere yol açabilmektedir. Eğer riskli gebelik veya yüksek riskli gebelik söz konusu ise anne adayının ve bebeğin sağlığı düzenli aralıklarla takip edilmelidir.

Riskli Gebelik Takibi Nedir?

Riskli gebelik takibi, riskli veya yüksek riskli gebeliklerin; sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için yapılan takip uygulamasıdır. Bu uygulama, belli aralıklarla gerçekleşen sağlık kontrolleriyle yapılır. Kontroller sırasında çeşitli kan testlerine, idrar testlerine, ultrason çekimlerine ve benzer işlemlere başvurulabilir. Bu işlemler yardımı ile var olan hastalıklar değerlendirilebilir, olası hastalıklar erkenden tespit edilebilir ve gerekirse tedavi işlemleri yürütülebilir. Riskli gebelik takibindeki kontrol muayenelerinin sıklığı, normal gebelik takibinden daha fazla olabilir.

Riskli Gebelik Nedenleri Nelerdir?

Riskli gebeliğe yol açan nedenler; anne adayı kaynaklı, bebek kaynaklı veya plasenta kaynaklı olabilirler. Bu nedenler arasında şunlar yer alabilir:

 • Bebekte kromozom anormalliği olması.
 • Anne adayının daha önce düşük yapmış olması.
 • Anne adayında bulunan tansiyon, şeker hastalığı gibi kronik hastalıklar.
 • Gebelik şekeri.
 • Anne adayının daha önce üreme organlarını ilgilendiren bir operasyon geçirmiş olması.
 • Dış gebelik yaşamış olmak.
 • Anne adayının 35 yaşından daha büyük olması.
 • Plasentanın yapısı, konumu veya amniyon sıvısı ile ilgili problemler.
 • Rahim kanalı ile ilgili problemler.
 • Annenin sahip olduğu kadın hastalıkları.

Bunlar riskli gebelik sebeplerine örnek olarak bunları verebiliriz. Bazı durumlarda bu nedenler birlikte de görülebilirler.

Riskli Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Riskli gebelik belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

 • Kasıklarda ve karnın alt taraflarında sancı, ağrı hissi.
 • Beklenmedik vajinal kanamalar.
 • Süreklilik gösteren baş ağrıları.
 • Normal kabul edilmeyen vajinal akıntılar.
 • Karın bölgesinde sıkça kasılma ve kramp meydana gelmesi.
 • İdrar yaparken yanma hissi, idrarda kan görülmesi.

Bu gibi belirtiler, gebeliğin riskli kabul edilmesine yol açan rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkabilirler. Ancak elbette kesin bir teşhis için doktor muayenesi şarttır.

Riskli Gebelik Kimlerde Görülür?

Riskli gebelik herkeste görülebilmektedir. Bu yüzden gebelikten emin olunduktan sonra kontrol muayeneleri aksatılmamalıdır. Tekrar eden düşükler yapan bireylerin, dış gebelik yaşamış bireylerin ve 35 yaşından büyük olan bireylerin gebelikleri; tanımlı herhangi bir sağlık sorunları olmasa bile riskli kabul edilebilmektedir.

Riskli Gebelik Takibi Neden Önemlidir?

Riskli gebelik takibi pek çok açıdan önemlidir. Gebelik öncesinde gözlenen hastalıklar veya gebelikle birlikte ortaya çıkan rahatsızlıklar, gebeliğin gidişatını etkileme potansiyeline sahiptirler. Bu rahatsızlıklar sebebiyle anne adayının ve bebeğin sağlığı tehlikeye girebilir. Düşükler, kanamalar ve benzer ciddi durumlar meydana gelebilir. Riskli gebelik takibi sayesinde bahsi geçen durumlar açısından gerekli önemler alınabilir, geç kalınmadan tedavi uygulamalarına başvurulabilir. Böylece gebeliğin gidişatı ve anne adayının sağlığı; modern tıbbın imkânları dahilinde güvence altına alınmış olunur.

Ankara Riskli Gebelik Takibi Yapan Doktorlar

Riskli gebelik takibi yapan doktorlar, riskli gebelikler ve genel olarak gebelik süreci hakkında uzmandırlar. Bu sayede hastalarının durumunu düzenli olarak takip edebilir, kontrol muayenelerinin sıklığını planlayabilir ve kişiye özel tedavi çalışmaları yürütebilirler. Böylece gebelik sırasında ortaya çıkabilecek pek çok sorunu önleyebilir, gerektiğinde kişiye özel tedaviler ile hastaya müdahale edebilirler.

Riskli Gebelik Takibi Nasıl Yapılır?

Riskli gebelik takibi, belli sıklıklarda yapılan kontrol muayeneleri ile gerçekleşir. Bu muayeneler sırasında, gebeliğin kaçıncı haftada olduğuna göre farklı testlere ve uygulamalara başvurulabilir. İkili tarama testleri, üçlü tarama testleri, şeker yükleme testi, detaylı ultrason, anne kanından fetal DNA testi bahsi geçen uygulamalardan yalnızca bazılarıdır. Riskli gebelik takibinin sonlarına doğru doğumun nasıl gerçekleşeceği de planlanabilir. Anne adayının doğuma hazırlanmasına yardımcı olunabilir.

Ankara Riskli Gebelik Takibi Fiyatları 2023

Ankara riskli gebelik takibi fiyatları, uygulamanın detaylarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ankara riskli gebelik takibi ücreti hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; kapsamlı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.