Ankara Genital PRP

İnsan bedeni, kendini korumaya ve onarmaya yönelik pek çok biyolojik mekanizmaya sahiptir. Belli başlı hücrelerimiz yardımıyla gerçekleşen bu onarma işlemleri, gerektiği gibi çalıştıkları takdirde cildimizin uzun süre canlı ve genç kalmasını sağlarlar. Yaralarımızın hızla iyileşmesini, izlerin daha etkili bir şekilde kaybolmasını mümkün kılarlar. Bu doğal onarım ve iyileşme büyük oranda, kanımızda bulunan platelet hücreleri yardımı ile yapılır. Günümüzde, bahsi geçen onarıcı platelet hücrelerini kolayca yoğunlaştırmak ve vücudun yıpranmış bölgelerine uygulamak mümkündür. PRP tedavisi olarak bilinen bu uygulama günümüzde binlerce insan tarafından tercih edilen, güvenilir ve etkili bir işlemdir.

PRP tedavisini vücudun pek çok bölgesine uygulamak mümkündür. Genital bölge de bu bölgelerden biridir. Genital PRP ismiyle de bilinen işlem sayesinde genital bölgedeki kararmaları ve kırışıklıkları önlemek; bölgenin daha genç ve çekici bir görünüme kavuşmasını sağlamak mümkündür. Yazımızın devamında ‘’Genital PRP’nin faydaları nelerdir?’’, ‘’Genital bölgeye PRP uygulaması nasıl yapılır?’’, ‘’Genital PRP ne kadar sürer?’’ ve ‘’PRP ne demek?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara genital PRP tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz. 

PRP Nedir?

PRP, açılımı ‘’platelet rich plasma’’ olan modern ve doğal bir tedavi uygulamasıdır. Bu tedavi sırasında kimyasal ilaçlar yerine hastanın kanında yer alan onarıcı platelet hücreleri kullanılmaktadır. Zaten PRP de ‘’platelet hücresi bakımından zengin plazma sıvısı’’ manasına gelmektedir. Bu hücreler uygulandıkları bölgedeki iyileşme süreçlerini hızlandırır, bölgenin gençleşmesini sağlarlar.

Genital PRP Nedir?

Genital PRP, PRP tedavisinin en çok tercih edilen çeşitlerinden biridir. Hastanın kendi kanından toplanan iyileştirici hücreler, yıpranmış ve yaşlanmış olan genital bölgeye uygulanır. Böylece genital bölgedeki dokular yenilenmeye, iyileşmeye ve gençleşmeye başlarlar.

Genital PRP Neden Yapılır?

Genital PRP şu gibi amaçlarla yapılabilir:

 • Vajina ve çevresinin gençleşmesini sağlamak.
 • Vajina ve çevresindeki renk değişimini önlemek.
 • Genital bölgenin çok daha canlı ve çekici bir görünüme kavuşmasını sağlamak.
 • Vajina ve çevresinde yer alan lekelerin, yara izlerinin iyileşme süreçlerini hızlandırmak.
 • Vajinal dokuların yenilenmesi ve daha hassas bir yapıya kavuşmalarını sağlamak. Böylece cinsel uyarımlar çok daha rahat hissedilebilir ve orgazma (cinsel doyuma) ulaşmak kolaylayaşabilir.
 • İdrar kaçırma tedavisi kapsamında, idrar kaçırma sorununu ortadan kaldırmak.

Genital PRP’nin yaygın kullanım amaçları bunlardır. 

Genital PRP’nin Avantajları Nelerdir?

Genital PRP tedavisinin avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Genital PRP doğal bir tedavi uygulamasıdır.
 • Kısa bir sürede tamamlanmaktadır.
 • Vajinadaki cinsel hazzın oluşmasını sağlayan noktalar, çok daha hassas bir yapıya kavuşmaktadır. Bu sayede cinsel isteksizlik ve vajinal kuruluk gibi problemlerin üstesinden gelinebilmektedir.
 • Genital PRP tedavisi sonrası hastalar gündelik yaşamlarına devam edebilirler.
 • Ağrısız bir işlemdir.
 • Hafif ve geçici bir kızarıklık dışında yan etkisi yoktur.
 • Tekrarlanabilen bir uygulamadır.

Genital PRP’nin faydaları ve avantajları bunlardır.

Genital PRP Kimlere Yapılabilir?

Genital PRP hızlı ve etkili olduğu kadar güvenli de olan bir uygulamadır. Bu yüzden 18 yaşını doldurmuş olan her birey genital PRP yaptırabilmektedir. Doktorunuz, genital PRP için uygunluğunuzu özenle değerlendirecektir.

Genital PRP Nerede Yapılır?

Genital PRP özel hastanelerde, kliniklerde veya muayenehanelerde yapılabilmektedir. Ancak genital PRP’nin uzman biri tarafından, ideal koşullar altında yapılması çok önemlidir. Çünkü her tıbbi tedavide olduğu gibi, tedavinin başarısını etkileyen en önemli faktör; tedavinin ideal bir şekilde gerçekleşmesidir.

Genital Bölgeye PRP Ağrılı Mıdır?

Genital PRP işlemi ağrılı bir uygulama değildir. Yine de doktorlar, işlem öncesinde hastanın hedef bölgelerine ağrı kesici krem uygularlar. Bu krem, ağrı konusunda hassas olan veya iğneden korkan hastalar için işlemi daha da kolaylaştırır.

Genital PRP Nasıl Yapılır?

Genital PRP öncesinde, tedavinin hangi bölgelere uygulanacağı ve hangi amaçla yapılacağı kararlaştırılır. Daha sonra ise hastadan bir tüp kan alınır. Bu miktar kan bağışlarında verilen standart kanın 45’te birine veya bir çay bardağının 10’da 1’ine tekabül etmektedir. Yani hastalar için hiçbir şekilde sorun oluşturmaz. Dikkatle alınan kan, santrifüj adı verilen fiziksel bir işlemden geçer. Bu işlem sırasında kan tüpü, özel bir cihaz yardımıyla yüksek hızlarda döndürülür. Böylece PRP tedavisinde kullanılacak olan onarıcı hücrelerle kanın içinde yer alan diğer maddeler ayrışır. Onarıcı hücreler, özel bir enjeksiyon yardımı ile tüpten alınır ve hastanın hedef bölgesine enjekte edilirler. PRP tedavisi hemen hemen 20 dakika içerisinde son bulmaktadır.

Genital PRP Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Hastalar genital PRP tedavisinden hemen sonra taburcu edilirler. Gündelik yaşamlarına dönmelerinde bir sakınca yoktur. Tedavinin yapıldığı bölgede bir miktar kızarıklık görülmesi normaldir. Genital PRP sonrası bir gün kadar ağır iş yapılmaması ve rahat kıyafetler giyilmesi önerilir. Yine bir gün kadar bölgeye masaj uygulaması yapılmamalıdır. Doktorunuz genital PRP sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir. 

Ankara Genital PRP Fiyatları 2023

Ankara genital PRP fiyatları, tedavinin kapsamına göre kişiden kişiye değişebilir. Ankara genital PRP tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.