Ankara Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Dişi üreme sisteminde, birbirleriyle koordineli bir şekilde çalışan pek çok organ ve doku vardır. Bu doku ve organlar büyük oranda hormonların kontrolü altında çalışırlar. Eğer hormonlarda bir düzensizlik meydana gelir, hormon dengesi bozulursa bireyde bazı rahatsızlıklar gözlenebilir. Polikistik over sendromu da bu rahatsızlıklardan biridir. Polikistik over sendromu, yumurtalıklarda ve çevrelerinde kistler görünmesi ile karakterize bir hastalıktır. Bu kistler adet düzensizliğinden kısırlığa kadar pek çok soruna yol açabilirler.

Bireyin gündelik yaşamını olumsuz etkileyen; şiddetli karın ağrılarına, depresyona, tüylenmeye ve daha pek çok ciddi soruna yol açabilirler. Bu yüzden polikistik over sendromuna sahip olduğundan şüphelenen hastalar, tedavi çalışmalarının başlayabilmesi için bir kadın doğum uzmanıyla görüşmelidirler. Yazımızın devamında ‘’Polikistik over sendromu nedir?’’, ‘’Polikistik over sendromu evde tedavi edilebilir mi?’’, ‘’Polikistik over sendromu kendi kendine geçer mi?’’ ve ‘’Polikistik over sendromu nasıl tedavi edilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara polikistik over sendromu tedavisi hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik over sendromu, yumurtalık ve çevresinde kistik oluşumlar görülmesiyle karakterize olan ciddi bir kadın hastalığıdır. Bu kistler çoğunlukla iyi huylu yapıdadırlar ve genelde hormon dengesizliği gibi sebeplerden meydana gelirler. Bireyler, polikistik over sendromu sebebiyle şiddetli karın ağrıları deneyimleyebilir, adet düzensizliği yaşayabilir ve gebe kalmakta güçlük çekebilirler. Polikistik over sendromu, günümüzde farklı tedavi yaklaşımları ile ortadan kaldırılabilmektedir.

Polikistik Over Sendromu Neden Olur?

Polikistik over sendromunun en yaygın nedeni hormon dengesizliğidir. İnsan vücudundaki pek çok biyolojik mekanizma ve organ, hormonların kontrolü altında çalışmaktadır. Aynı şekilde yumurtalıklarda yer alan yumurta foliküllerinin çatlaması da hormonların kontrolündedir. Eğer gerekli hormonlar yeterli salgılanamaz veya başka hormonlar tarafından baskılanırlarsa yumurtalar çatlayamayabilir ve kistleşebilirler. 

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromu belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Adet düzensizliği.
 • Şiddetli ve normalden daha ağrılı adet kanamaları.
 • Karın ağrısı.
 • Gebe kalmakta zorluk.
 • Kaygı bozukluğu.
 • Saç dökülmesi.
 • Kıllanma.
 • Sesin kalınlaşması.
 • Ara kanamalar, beklenmedik vajinal kanamalar.
 • Memelerde ve meme uçlarında hassasiyet
 • Cilt yağlanması.
 • Kilo alımı.

Bu gibi belirtiler polikistik over sendromu olan hastalarda yaygın bir şekilde gözlemlenmektedir.

Polikistik Over Sendromu Tehlikeli Mi?

Polikistik over sendromu, sebep olduğu belirtiler ve taşıdığı riskler yönünden oldukça tehlikelidir. Polikistik over sendromu sebebiyle oluşan kistler, çoğu zaman iyi huylu yapıdadırlar. Ancak bazen, kötü huylu yapıda olup hormon salgılamaya başlayabilirler. Bu çok daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu yüzden polikistik over sendromu olan veya olduğundan şüphelenen kadınlar, kontrol muayenelerini aksatmamalıdırlar.

Polikistik Over Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Polikistik over sendromu tedavi edilmezse, kistlerin hastanın bedeninde yarattığı olumsuz tablo devam eder. Hastalar gebe kalmakta güçlük çekebilir, kısırlık sorunu yaşayabilirler. Aynı şekilde gerçekleşen gebelikler de polikistik over sendromundan etkilenebilir. Bu rahatsızlık sebebiyle görülen kistler, daha önce de bahsettiğimiz gibi kötü huylu yani kanserli olma riski de taşıyor olabilirler. Bu yüzden tedavi çalışmaları ve kontrol muayeneleri kesinlikle aksatılmamalıdır.

Polikistik Over Sendromu Kısırlığa Sebep Olur Mu?

Polikistik over sendromunda, sağlıklı yumurta hücrelerinin oluşması büyük ölçüde etkilenir. Bu da bireyin doğurganlığında sorunlara yol açabilir, gebe kalma süreci zorlaşabilir. Polikistik over sendromunun yol açtığı tablo gebe kalmada güçlüğe dolayısıyla da kısırlığa yol açabilmektedir.

Polikistik Over Sendromu Nasıl Geçer? Polikistik Over Sendromu Bitkisel Tedavisi Var Mı?

Polikistik over sendromu, daha önce de bahsettiğimiz gibi hormonal bozukluklar sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bu hormon dengesizliği, herhangi bir bitkisel veya alternatif tedavi ile düzenlenemez. Doktor tarafından dozu özenle belirlenmiş ilaç tedavileri gerekir. Bazı durumlarda cerrahi uygulamalar da gerekli olabilir. Bitkisel tedaviler hem çoğu zaman bilimsel değillerdir hem de bazı durumlarda ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabilirler. Bu yüzden polikistik over sendromu, alanında uzman bir kadın hastalıkları doktoru tarafından tedavi edilmelidir.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Polikistik over sendromu tedavisi, detaylı bir muayene ve tetkik sürecinin ardından kararlaştırılır. Bu teşhis sürecinde hastanın hormon düzeyleri kontrol edilir. Eğer hormonlarda bir dengesizlik varsa bunun nedeni araştırılır. Hormonları dengelemek adına hastaya, suni hormon içeren ilaçlar verilir. Doğum kontrol ilaçlarını andıran bu ilaçlar, vücutta eksik olan hormonların yerini doldururlar ve yumurta foliküllerinin olgunlaşmasını, sağlıklı bir şekilde çatlamasını sağlarlar. Böylece kist oluşumu önlenmiş olur. Hastalar, kistlerin gelişimi ve gidişatı açısından düzenli olarak doktor muayenesinden geçebilirler. Böylece olası sorunlar erkenden tespit edilebilir ve tedavi çalışmalarının kapsamı genişletilebilir.

Ankara Polikistik Over Sendromu Tedavisi Fiyatları 2023

Ankara polikistik over sendromu tedavisi fiyatları kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Ankara POS tedavisi ücreti hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.